Cincinnati. Zmienne szczęście faworytek

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Dwie najwyżej notowane zawodniczki, czyli Ashleigh Barty i Naomi Osaka wygrały pojedynki drugiej rundy. W ich ślady nie poszły z kolei Aryna Sabałenka i Elina Switolina, które przegrały trzysetowe batalie, odpowiednio z Paulą Badosą i Angelique Kerber. Z turnieju wycofała się Simona Halep.

Spośród czterech najwyżej rozstawionych tenisistek tylko Ashleigh Barty rozegrała dwusetowe spotkanie. Australijka wyeliminowała Heather Watson po solidnym i wyrównanym meczu, w którym jednak to liderka rankingu miała kontrolę nad sytuacją. W kolejnej rundzie tegoroczna mistrzyni Wimbledonu zmierzy się z Wiktorią Azarenką. Białorusinka pewnie pokonała Alison Riske.

W ślady rodaczki nie poszła natomiast Aryna Sabałenka. 23-latka z Mińska uległa Pauli Badosie po zaciętej walce. Dla Hiszpanki była to druga z rzędu trzysetowa batalia, która w decydującym secie kończyła się tie-breakiem. Tenisistka mieszkająca w Barcelonie w pierwszej rundzie obroniła piłki meczowe z Petrą Martić, a w kolejnej rundzie odniosła jedno z najcenniejszych zwycięstw w karierze. Partia otwarcia padła łupem Białorusinki, która lepiej zagrała w decydujących momentach w końcowej fazie seta.

W drugiej odsłonie turniejowa „trójka” prowadziła 2:1, ale od tego momentu kontrolę przejęła Badosa. Nie popełniała ona praktycznie błędów, za to mogła liczyć na pomoc rywalki w tej kwestii. W efekcie Hiszpanka wygrała sześć gemów z rzędu i wyrównała stan meczu. Następnie to ponownie Sabałenka zaczęła się lepiej prezentować i w decydującej partii objęła prowadzenie 3:1. Wydawało się, że nie wypuści już tego z rąk, ale było to mylne wrażenie. Badosa walczyła o każdą piłkę i odrobiła straty, do czego przyczyniła się także słabsza dyspozycja serwisowa Białorusinki.

Zacięta gra z obu stron doprowadziła do tie-breaka. W nim lepiej odnalazła się juniorska mistrzyni Roland Garros 2015, wychodząc na prowadzenie 5-2. Tej przewagi nie oddała już do końca i mogła cieszyć się z awansu do trzeciej rundy. Tam Badosa zmierzy się z Jeleną Rybakiną.

Z turniejem pożegnały się też inne rozstawione zawodniczki. Elina Switolina uległa Angelique Kerber, natomiast Bianca Andreescu nie sprostała Karolinie Muchovej. Kolejną rywalką Niemki będzie Jelena Ostapenko, a Czeszka zmierzy się z Belindą Bencic.

Powody do zadowolenia miała także Naomi Osaka. Japonka zdołała odwrócić losy pojedynku z Cori Gauff. Amerykanka miała już przewagę seta i breaka, ale wtedy do walki zerwała się czterokrotna mistrzyni wielkoszlemowa. W decydującym secie była liderka rankingu przegrała zaledwie jeden punkt przy swoim serwisie. W walce o ćwierćfinał Osaka zmierzy się z Jil Teichmann.

Późnym wieczorem na Grandstandzie miał się odbyć mecz Simony Halep z Jessicą Pegulą. Rumunka jednak ogłosiła, że jest zmuszona wycofać się z imprezy z powodu urazu uda.

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Heather Watson (Wielka Brytania, Q) 6:4, 7:6(3)

Naomi Osaka (Japonia, 2) – Cori Gauff (USA) 4:6, 6:3, 6:4

Paula Badosa (Hiszpania) – Aryna Sabałenka (Białoruś, 3) 5:7, 6:2, 7:6(4)

Angelique Kerber (Niemcy) – Elina Switolina (Ukraina, 4) 7:5, 2:6, 6:4

Karolina Muchova (Czechy) – Bianca Andreescu (Kanada, 7) 6:4, 6:2

Belinda Bencic (Szwajcaria, 10) – Shelby Rogers (USA) 7:6(1), 6:1

Petra Kvitova (Czechy, 11) – Weronika Kudermetowa (Rosja) 6:2, 6:4