Cincinnati. Zverev mistrzem! Całkowita dominacja Niemca

/ Dominika Opala , źródło: własne/ www.atptour.com, foto: AFP

Alexander Zverev po raz piąty w karierze okazał się najlepszy w turnieju rangi Masters 1000. Niemiec także po raz piąty pokonał Andrieja Rublowa, tym razem 6:2, 6:3. 

Ostatnie tygodnie w wykonaniu Alexandra Zvereva są rewelacyjne. Niemiec najpierw zdobył złoty medal olimpijski w Tokio, a teraz zatriumfował w Cincinnati, przedłużając zwycięską serię do 11 spotkań. W drodze po tytuł Western*Southern Open 2021 hamburczyk stracił tylko seta w starciu ze Stefanosem Tsitsipasem.

Finałowy pojedynek z Andriejem Rublowem był bardzo jednostronnym widowiskiem. Mimo że tenisiści ci znają się od najmłodszych lat, to Rosjanin nadal nie znalazł sposobu na pokonanie przyjaciela i piąty raz w zawodowych rozgrywkach musiał uznać jego wyższość. Finalista US Open 2020 świetnie rozpoczął pojedynek i wyszedł na prowadzenie 4:0, dwukrotnie przełamując rywala. Zverev grał agresywnie i szczególnie dobrze funkcjonował u niego serwis. Na solidne podanie nie mógł z kolei liczyć moskwianin, a dodatkowo popełniał wiele niewymuszonych błędów. Od piątego gema obraz gry opierał się głównie na serwisach, a gra toczyła się bardzo szybko. Po 26 minutach „Sascha” zapisał partię otwarcia na swoje konto.

Druga odsłona miała praktycznie identyczny przebieg. Niemiec był praktycznie bezbłędny i świetnie spisywał się w wymianach z końca kortu. Rublow natomiast cały czas nie mógł odnaleźć odpowiedniego rytmu. Piłki wygrywał głównie po pierwszym podaniu, gdyż po drugim serwisie, inicjatywę natychmiast przejmował wyżej notowany przeciwnik. Zverev dominował w każdym elemencie gry i ponownie objął prowadzenie 4:1. 24-latek z Hamburga czuł się komfortowo na korcie, bardziej przypominało to trening Niemca niż finał turnieju rangi Masters 1000. Rosjanin jedyny raz w meczu zdołał odebrać podanie rywala przy stanie 2:5, ale na niewiele się to zdało. W kolejnym gemie zawodnik rozstawiony z „trójką” ponownie uzyskał breaka i tym samym został mistrzem tegorocznej edycji imprezy w Cincinnati.

Zagrałem całkiem dobrze – stwierdził świeżo upieczony mistrz. – Nie celebrowałem za bardzo tego zwycięstwa, bo wiem, jak czuje się Andriej. Jesteśmy przyjaciółmi od 11. roku życia i wiem, że on walczy o pierwszy triumf w Masters 1000, ale jestem pewien, że to wkrótce nadejdzie. To był niesamowity tydzień dla mnie. Wiele wspaniałych meczów. To jest świetne uczucie przed US Open – dodał.

Dla Zvereva był to dziewiąty finał turnieju tej rangi i piąty tytuł na tym szczeblu. Ogólnie Niemiec zdobył 17. tytuł w karierze.


Wyniki

Finał singla:

Alexander Zverev (Niemcy, 3) – Andriej Rublow (Rosja, 4) 6:2, 6:3