Co mówią statystyki? Trudny przeciwnik z tego Miedwiediewa

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Tenisowi kibice na całym świecie ekscytują się zarówno pojedynkami na korcie, jak i licznymi statystykami oraz rekordami. Ciekawy materiał do analizy dla miłośników tenisa zaprezentował oficjalny serwis ATP.

Oglądający mecze tenisowe na całym świecie z wypiekami na twarzy podziwiają wymiany, które składają się z wielu uderzeń. Jednak jak pokazał Infosys ATP Insights niezależnie od tego, czy zawodnicy grają krótsze wymiany, czy dłuższe, niekwestionowanym mistrzem jest Daniił Miedwiediew.

Specjaliści od statystyk przeanalizowali spotkania od początku ubiegłego sezonu. Pod uwagę wzięto graczy, którzy rozegrali w sezonie co najmniej dwadzieścia spotkań na kortach z systemem Hawk Eye. Odkryli w nich niezwykłą umiejętność rosyjskiego tenisisty. Były czwarty zawodnik świata w ubiegłym sezonie rozegrał najwięcej wymian składających się z co najmniej dziewięciu uderzeń. Jego skuteczność w tym przypadku wyniosła 52,5 procent. Jest ona tylko cztery punkty procentowe gorsza od najlepszego w zestawieniu Yoshihito Nishioki. Z tym że Japończyk rozegrał długich wymian blisko połowę mniej od Rosjanina.

W zestawieniu zawodników z największą skutecznością podczas krótkich wymian, do czterech uderzeń, na czele znajduje się Miedwiediew. Wygrał on 54,98% takich wymian. To wszystko sprawia, że dla wielu tenisistów 24-letni tenisista z Moskwy jest bardzo trudnym rywalem. Swego czasu skomentował to Stefanos Tsitsipas.

– Daniił ma bardzo trudny styl gry. Posyła piłki płasko i wolno. Gra w taki sposób, że ciężko jest z nim zastosować grę kątową. Często po przegranym meczu trudno znaleźć właściwą odpowiedz na pytanie, dlaczego się przegrało z Rosjaninem – podsumował w jednym z wywiadów styl gry moskwianina Grek.

Zawodnicy z największą liczbą wygranych wymian składających się z maksymalnie czterech uderzeń:

1. Daniił Miedwiediew 54,98%

2. Stan Wawrinka 54,04%

3. John Isner 53,97%

4. Roger Federer 53,75%

5. Novak Dżoković 53,54%