Cordoba. Wymarzony tydzień debiutanta!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne / atptour.com, foto: Instagram Juana Manuela Cerundolo

Juan Manuel Cerundolo pokonał w finale turnieju w Cordobie Alberta Ramosa-Vinolasa 6:0, 2:6, 6:2. Argentyńczyk zdobył tytuł w swoim debiucie w głównym cyklu ATP.

Cerundolo przed startem turnieju w Cordobie zajmował w rankingu 335. miejsce. To sprawiło, że musiał przebijać się przez kwalifikacje, w których nie stracił seta. W turnieju głównym pokonał między innymi Miomira Kecmanovicia, Federico Corię, a w finale Alberto Ramosa-Vinolasa. Jest pierwszym debiutantem, który doszedł do finału od 2004 roku, kiedy dokonał tego Santiago Ventura w Casablance.

Albert-Ramos Vinolas to zdecydowanie bardziej doświadczony tenisista. Hiszpan był w dziewięciu finałach turniejów ATP i wygrał dwa z nich – w Bastad i Gstaad. W tegorocznych zmaganiach w Cordobie doskonale radził sobie z reprezentantami gospodarzy. W drodze do finału trafiał tylko na Argentyńczyków – Juana Ignacio Londero, Tomasa Martina Etcheverry’ego, Diego Schwartzmana i Facundo Bagnisa.

Finałowe starcie zdecydowanie lepiej rozpoczął Cerundolo. 19-latek przejmował inicjatywę, nie było również widać po nim stresu. W pierwszym secie nie oddał swojemu rywalowi nawet gema. W drugiej partii zmienił się obraz gry. Tylko na początku tej odsłony meczu Argentyńczyk miał trzy break pointy, ale żadnego z nich nie wykorzystał. Ramos-Vinolas nie miał problemu z tym zadaniem i przełamał dwukrotnie Argentyńczyka. Dzięki temu zapisał partię na swoim koncie (6:2).

O losach tytułu zadecydował więc trzeci set. Lepiej go rozpoczął doświadczony Hiszpan, gdyż już w pierwszym gemie uzyskał przełamanie. Jak się później okazało, były to tylko miłe złego początki. 33-latek z Barcelony aż trzykrotnie stracił własne podanie (tak jak w pierwszym secie). Ostatecznie partię wygrał Argentyńczyk 6:2 i cały mecz 6:0, 2:6, 6:2.

Po meczu tenisista z Buenos Aires nie krył wzruszenia. – To było niesamowite. Nie mogę w to uwierzyć. Jestem tak szczęśliwy, że wygrałem ten turniej. Ale nie mogę w to uwierzyć. W mojej głowie jest teraz tyle myśli, że nie potrafię ich wszystkich wyrazić. Mogę tylko powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy i będę się dobrze bawił tej nocy – mówił po meczu.

– Kluczem była stabilność psychiczna, ponieważ mecz był bardzo fizyczny. On jest bardzo solidny, ma dobry bekhend i forhend. Byłem spokojny, ale w drugim secie był lepszy ode mnie. W trzecim secie udało mi się go pokonać, ale kluczem było utrzymanie stabilności psychicznej – dodał.

To pierwszy tytuł Juana Manuela Cerundolo w głównym cyklu ATP. Co więcej, 19-latek wygrał w debiucie. Tylko czterech zawodników zdobywało w przeszłości tytuł, mając niższy ranking od Argentyńczyka (335. miejsce). Teraz młody tenisista zanotuje jednak poważny skok aż o 154 miejsc, co da mu  181. miejsce na światowej liście.


Wyniki

Finał singla:

Juan Manuel Cerundolo (Argentyna, Q) – Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania, 5) 6:0, 2:6, 6:2