Courmayeur. Długo wyczekiwany triumf Vekić

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Donna Vekić ponownie poczuła smak triumfu. Chorwatka czekała cztery lata na ponowne zwycięstwo w turnieju WTA. W finale Courmayeur Ladies Open okazała się lepsza od Clary Tauson, pokonując ją 7:6(3), 6:2.

Donna Vekić, która przed turniejem w Courmayeur zajmowała 97. miejsce w rankingu WTA, długo musiała czekać na kolejny triumf w imprezie z cyklu WTA. Ostatni raz Chorwatka była najlepsza w 2017 roku podczas zawodów w Nottingham. W ostatnim czasie jednak 25-latka z Osijeka nie notowała udanych występów. To zmieniło się w Courmayeur i jako nierozstawiona zawodniczka sięgnęła po tytuł.

Finałową rywalką Vekić była Clara Tauson. Dunka była rozstawiona w turnieju z numerem „5” i to ją wskazywano jako faworytkę w meczu o mistrzostwo. Jednak Chorwatka zaskoczyła zarówno przeciwniczkę, jak i część kibiców, i odniosła cenne zwycięstwo.

Partia otwarcia była niezwykle zacięta, choć obie tenisistki miały problem z utrzymaniem własnego podania. Jako pierwszej udało się to Vekić w piątym gemie, a następnie wyszła ona na prowadzenie 5:2. Wydawało się, że Chorwatka ma tego seta pod kontrolą i tylko kwestią czasu jest jego zakończenie. Podopieczna Sama Sumyka miała trzy piłki setowe, ale Tauson zdołała je obronić, odrobiła starty i ostatecznie losy partii rozstrzygnął tie-break. W nim Vekić błyskawicznie objęła prowadzenie 6:0. Dunka starała się kolejny raz powrócić do walki, obroniła kolejne trzy setbole, ale na więcej nie pozwoliła już Chorwatka.

Druga odsłona miała zupełnie inny przebieg. Powodzenie w pierwszym secie uskrzydliło Vekić, która ani razu nie straciła podania w drugiej partii. Z kolei Tauson ponownie miała trudności przy serwisie i dwukrotnie została przełamana. Chorwatka zyskała breaka w trzecim i piątym gemie, i ostatecznie straciła w całym secie tylko dwa gemy.

Po prawie dwóch godzinach gry, Vekić cieszyła się ze zdobycia trzeciego tytułu w karierze. Zwycięstwo to zapewni jej także duży awans w rankingu. W poniedziałek Chorwatka może przeskoczyć nawet o 30 pozycji.