Courmayeur. Niewykorzystane szanse

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

W ćwierćfinałach debla w Courmayeur rywalizowały w czwartek Katarzyna Piter i Alicja Rosolska. Niestety ich bardzo wyrównane mecze zakończyły się porażkami, choć Polki miały po kilka piłek meczowych.

Pierwsza swój mecz rozpoczęła Katarzyna Piter. W pierwszej rundzie Polka grająca z Czeszką Renatą Voracovą pokonały dość nieoczekiwanie inne reprezentantki naszych południowych sąsiadów. Były to Marie Bouzkova i Lucie Hradecka. Dlatego w starciu z Chinkami Xin Wang i Saisai Zheng trudno było wskazać faworytki. Mecz był od początku wyrównany. Na pierwszych sześć gemów aż pięć zakończyło się deciding pointem. Jednak dopiero w ostatnim z nich punkt wygrały returnujące. Dzięki temu Piter i Voracova zdobyły przewagę i po chwili prowadziły już 5:2. Niewiele brakowało, aby rywalki odrobiły stratę. Serwowały już na 5:5, ale wówczas znowu straciły podanie.

W drugiej partii Chinki przejęły jednak inicjatywę i to już na początku. Przewagę breaka wypracowały sobie w pierwszym gemie, a później pracowały na to, by nie dać Piter i Voracovej szans na odrobienie strat. Wang i Zheng ostatecznie przegrały w tym secie tylko dwa gemy. Doprowadziły tym samym do super tiebreaka, który przyniósł wiele emocji. Choć Polka i Czeszka prowadziły już 6:0, to Chinki jako pierwsze miały piłki meczowe. Dwóch nie wykorzystały, lecz później zdołały tyle samo obronić, a trzeciej okazji już nie zmarnowały.

Super tiebreak potrzebny był także w meczu Alicji Rosolskiej. Druga z naszych reprezentantek stworzyła we Włoszech parę z Ingrid Neel ze Stanów Zjednoczonych. Mecz z Rosjankami Wataliją Diatczenko i Aleksandrą Panową rozpoczęły wyśmienicie. W pierwszej partii straciły tylko jednego gema. Problem w tym, że w następnym secie same tylko w jednym gemie były górą. Super tiebreak był równie wyrównany co w meczu Piter i również zaczął się od wysokiego prowadzenia pary współtworzonej przez naszą reprezentantkę. Rosolska i Neel miały już czteropunktową przewagę. Jako pierwsze miały też piłki meczowe. Łącznie Polka i Amerykanka czterokrotnie miały okazję do zakończenia meczu. Niestety, nie udało się. To Rosjanki wystąpią w półfinale.


Wyniki

Ćwierćfinały debla

Xin Wang, Saisai Zheng (Chiny) – Katarzyna Piter, Renata Voracova (Polska, Czechy) 4:6, 6:2, [12:10]

Witalija Diatczenko, Aleksandra Panowa (Rosja) – Ingrid Neel, Alicja Rosolska (Stany Zjednoczone, Polska) 1:6, 6:1, [15:13]