Czarne chmury nad Naomi Osaką przez upadek giełdy kryptowalut

/ Anna Niemiec , źródło: tennisworldusa.com/rp.pl, foto: AFP

W listopadzie bankructwo ogłosiła FTX, jedna z największych giełd kryptowalut . W związku z tym spore problemy finansowe i prawne będzie mieć Naomi Osaka.

Japońska tenisistka nawiązała współprace z FTX w marcu tego roku. Była liderka światowego rankingu przejęła część udziałów firmy za co dostała rekompensatę w postaci w kryptowalutach. Osaka w ramach tzw. długoterminowego partnerstwa miała być globalną ambasadorką giełdy i przyciągnąć do niej głownie kobiety.

W wyniku bankructwa FTX reprezentantka Japonii, tak jak inni klienci, poniosła duże straty finansowe. Szacuje się, że straty wynoszą łącznie ok. 11 mld dolarów. To nie koniec jednak problemów czterokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej, która razem z innymi znanymi sportowcami znalazła się w gronie pozwanych za promocję platformy. W pozwie, który został złożony na Florydzie napisano, że osoby promujące FTX są tak samo winne jak jej założyciele, bo przynieśli jej „natychmiastową wiarygodność” i zachęcali konsumentów do inwestowania miliardów dolarów w piramidę finansową, dzięki czemu mogła utrzymać płynność finansową. Autorzy pozwu zarzucają również znanym sportowcom, że nie ujawnili charakteru i zakresu współpracy z FXT.

Oprócz Naomi Osaki swoim nazwiskiem FTX promowali również m.in. Lewis Hamilton, George Russel, Tom Brady oraz jego była żona Gisele Budchen, Shaquille O’Neal i Stephen Curry.