Czilić postraszył Nadala, bezbłędny Monfils

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Własne, foto: AFP

W poniedziałkowych spotkaniach sesji wieczornej nie zawiedli faworyci. Gael Monfils zmiótł z kortu Pablo Andujara w zaledwie 86. minut. Rafael Nadal wyeliminował natomiast Marina Czilicia, choć Chorwat zdołał urwać Hiszpanowi seta.

Jako pierwsi na kort w sesji wieczornej wyszli Gael Monfils i Pablo Andujar. Rozstawiony z „13” Francuz był oczywistym faworytem tego spotkania. Choć ciężko w to uwierzyć, ale 33-letni Andujar dopiero po raz pierwszy w karierze znalazł się w najlepszej szesnastce turnieju wielkoszlemowego. Jednakże tak jednostronnego meczu mało kto się spodziewał. Monfils mógł cieszyć się z awansu do ćwierćfinału po zaledwie 86. minutach. Bezbłędny, świetnie dysponowany w Nowym Jorku Francuz przegrał tylko pięć gemów. Otworzył sobie tym samym szansę na drugi w karierze półfinał US Open. W walce o niego zmierzy się z Włochem Matteo Berrettinim.

W ostatnim meczu dnia zmierzyli się dwaj byli mistrzowie tego turnieju. Rafael Nadal stanął naprzeciw zawodzącego przez większość sezonu, aczkolwiek solidnie prezentującego się w Nowym Jorku Marina Czilicia. W pierwszych dwóch setach Chorwat nawiązał wyrównaną walkę. Otwierającą partię przegrał do 3. W drugiej części meczu okazał się od Hiszpana lepszy takim samym stosunkiem. Jednak kiedy kibice zaczęli liczyć na długi, wyrównany, emocjonujący spektakl, Nadal zrobił to, co robi bardzo często w tego typu sytuacjach. Wzniósł swą grę na poziom dla innych nieosiągalny. W kolejnych dwóch setach stracił łącznie trzy gemy. Co prawda ich wynik nie do końca odzwierciedla przebieg meczu, bo ze względu na wielość wyrównanych gemów obydwa trwały dłużej niż pierwsza partia. Rafa znacznie lepiej spisywał się jednak w kluczowych momentach, przez co Czilić był niemal bezradny. O półfinał Hiszpan zagra z Argentyńczykiem Diego Sebastianem Schwartzmanem.


Wyniki

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Marin Czilić (Chorwacja, 22) 6:3, 3:6, 6:1, 6:2

Gael Monfils (Francja, 13) – Pablo Andujar (Hiszpania) 6:1, 6:2, 6:2