Czy będzie nowa liderka?

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Pierwszy tegoroczny turniej rangi Premier Mandatory niesie ze sobą szanse na zmianę prowadzenia w rankingu WTA. Po imprezie BNP Paribas Open pięć zawodniczek może opuścić Indian Wells jako numer jeden.

Po wygraniu Australian Open Naomi Osaka awansowała na pierwsze miejsce w rankingu WTA. Teraz przed Japonką trudne wyzwanie – obrona tytułu w Indian Wells. Dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa nigdy wcześniej nie stanęła przed takim zadaniem. Jeśli Osaka drugi raz z rzędu będzie triumfatorką BNP Paribas Open, to nie nastąpi zmiana na fotelu liderki.

Ale co, jeśli 21-latka z Osaki nie będzie ponownie najlepsza w Indian Wells? Cztery inne zawodniczki mają szanse, by zastąpić Japonkę na szczycie rankingu. Są to Petra Kvitova, Simona Halep, Sloane Stephens i Karolina Pliszkova. Aby to zrobić, każda z nich musi powalczyć o występ w drugim tygodniu turnieju i to w jego zaawansowanej fazie.

Kvitova potrzebuje dotrzeć przynajmniej do półfinału imprezy, aby myśleć o objęciu prowadzenia w klasyfikacji tenisistek, z kolei Halep i Stephens muszą osiągnąć finał turnieju, podczas gdy Pliszkova może brać pod uwagę tylko zwycięstwo.

Co więcej, jedynie Osaka, Kvitova i Halep są zależne tylko od swoich rezultatów.