Darren Cahill: Trenerzy pracujący w tourze powinni mieć zapewnione jakieś bezpieczeństwo

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.tennismajors.com, foto: AFP

Dla rzeszy sportowców pandemia koronawirusa stała się źródłem poważnych problemów finansowych. Negatywne konsekwencje przymusowej przerwy w grze dotykają jednak znacznie szerszego grona. Szkoleniowiec Simony Halep zwrócił uwagę na trudne położenie, w którym znalazło się wielu trenerów na całym świecie.

Informacje o kłopotach finansowych niżej notowanych tenisistek i tenisistów, którzy w wyniku zawieszenia rozgrywek stracili źródło dochodu są od dłuższego czasu przedmiotem burzliwych dyskusji. Pracujący na co dzień z wiceliderką rankingu WTA Darren Cahill w rozmowie z dziennikarzami portalu „Tennis Majors” pozwolił przyjrzeć się temu problemowi z nieco innej perspektywy. Szkoleniowiec Simony Halep opowiedział o niełatwej, także z punktu widzenia członków sztabu, rzeczywistości „zamrożonego” świata sportu.

99% trenerów nie otrzymuje aktualnie wynagrodzenia. Ich sytuacja jest dokładnie taka sama, jak zawodników. Jeśli nie należysz do czołówki i nie masz umów zapewniających ci stały przypływ gotówki, nie otrzymujesz zapłaty – mówi Cahill. – Rola trenera pracującego dla WTA czy ATP jest teraz nieprawdopodobnie trudna. Nie są oni w żaden sposób chronieni – dodaje.

Australijczyk uznał, że konieczne wydaje się w tej sytuacji podjęcie działań, dzięki którym wdrożone zostałyby mechanizmy zabezpieczające osoby współpracujące z zawodnikami – Ważne będzie, abyśmy zebrali się wszyscy razem i opracowali rozwiązania, które pomogłyby nam w przyszłości. Można by pomyśleć o wprowadzeniu pewnego standardu umownego, odpowiednich klauzul rozwiązujących umowę. Trenerzy pracujący w tourze powinni mieć zapewnione jakieś bezpieczeństwo. Mówię tu nawet o doubezpieczeniu się do zawodników, co bardzo pomogłoby nam także w trakcie podróży – dodaje szkoleniowiec.

Do głosu Cahilla błyskawicznie przyłączyli się członkowie sztabu innych zawodniczek cyklu WTA. Z inicjatywą stworzenia organizacji na kształt związku zawodowego oraz systemu zabezpieczeń finansowych wyszedł współpracujący z Qiang Wang Thomas Drouet.

Na początek przydałby się międzynarodowy system ubezpieczeń zdrowotnych, ale także system emerytalny – proponuje.Powinny powstać także pewne ramy prawne naszej działalności. Moglibyśmy utworzyć związek, a w zamian za stosowną opłatę powinniśmy mieć zapewnione wsparcie prawnika, który pomógłby nam przy opracowywaniu kontraktów oraz w przypadku ewentualnych sporów z zawodnikami.