Do czterech razy sztuka Hurkacza. Polak odprawił Tsitsipasa!

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Hubert Hurkacz pokonał Stefanosa Tsitsipasa 6:4, 3:6, 6:3 w meczu drugiej rundy Rogers Cup 2019. O ćwierćfinał turnieju w Montrealu Polak zagra z Gaelem Monfilsem.

Środowy pojedynek między Polakiem i Grekiem był czwartym obu tenisistów w ciągu niespełna roku. Po raz pierwszy panowie zagrali w kończącym sezon Next Generation ATP Finals 2018. Wówczas w fazie grupowej lepszy był tenisista z Hellady, podobnie jak w lutym w Marsylii. Jednak już kilka tygodni później wrocławianin omal nie pokonał Greka, doprowadzając do dwóch tie-breaków (wygrał jednak tylko jednego) w Dubaju.

Co się nie udało w lutym, nastąpiło w sierpniu. W meczu drugiej rundy Rogers Cup Hubert Hurkacz pokonał piątego tenisistę świata! Mecz Polaka i Greka ze względu na opady deszczu i przedłużające się mecze został przesunięty na kort numer dziewięć. Ta zmiana nie podziałała pozytywnie na Tsitsipasa, podrażnionego brakiem systemu Hawk-Eye i wchodzącego co chwila w dyskusję z sędzią. Brak koncentracji przypłacił stratą podania w szóstym gemie pierwszej partii. Polak nie oddał wypracowanej przewagi do końca.

Tenisista z Aten nie składał jednak broni. W drugiej odsłonie szybko, bo już w drugim gemie, przełamał podanie rywala, i tak jak Hurkacz obronił prowadzenie w secie. Tsitsipas miał szansę pójść za ciosem w decydującej odsłonie, jednak nie wykorzystał break pointa. W ósmym gemie Grek popełnił kilka prostych błędów i podarował Polakowi szansę na przełamanie. Ten minięciem po linii wykorzystał ją i kilka minut potem mógł się cieszyć z czwartej wygranej w tym sezonie nad tenisistą z top 10 rankingu ATP. Wcześniej dwukrotnie pokonał Keia Nishikoriego i raz Dominika Thiema.

To dla mnie ogromna wygrana. Stefanos jest niesamowitym zawodnikiem. Tym bardziej cieszę się z wygranej. Kluczowym dla losów meczu był mój serwis, który bardzo mi pomógł – podsumował zwycięstwo Hurkacz, który o ćwierćfinał zagra z Gaelem Monfilsem. Polak i Francuz spotkają się po raz pierwszy, a ich mecz zaplanowany jest jako ostatni w czwartek na korcie centralnym, czyli około 2:00 czasu polskiego.


Wyniki

Druga runda singla:

Hubert Hurkacz (Polska) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4) 6:4, 3:6, 6:3