Doha. Barty lepsza w pojedynku mistrzyń wielkoszlemowych

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W czwartek poznaliśmy cztery najlepsze zawodniczki turnieju Qatar Total Open. O finał zawodów powalczą Ashleigh Barty i Petra Kvitova oraz Aryna Sabałenka i Swietłana Kuzniecowa.

Jako pierwsza miejsce w półfinale zapewniła sobie Białorusinka, która w trzech setach pokonała Zheng Saisai. Chinka na początku spotkania lepiej radziła sobie z wietrznymi warunkami na korcie i wygrała pierwszego seta 6:3. Tenisistka z Azji dobrze rozpoczęła również drugą odsłonę meczu i odebrała podanie rywalce już w trzecim gemie. 21-latka urodzona w Mińsku nie zamierzała się jednak poddawać i błyskawicznie odrobiła stratę. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu. Do rozstrzygnięcia koniczny okazał się tie-break, w którym górą była turniejowa „dziewiątka”. W decydującej partii Zheng jako pierwsza zdobyła przełamanie, ale pięć ostatnich gemów padło łupem Sabalenki i to ona mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Szczerze mówiąc, to nie wiem – zażartowała Białorusinka, gdy dziennikarze zapytali ją, jak udało jej się odwrócić losy meczu. – Próbowałam się zmusić, żeby walczyć o każdy punkt. Ona naprawdę dobrze grała. Dobrze się poruszała i mnóstwo piłek wracało na moją stronę kortu. Jestem szczęśliwa, że poradziłam sobie z presją i warunkami, które panowały dzisiaj na korcie.

Kolejną rywalką Aryny Sabałenki będzie Swietłana Kuzniecowa. Rosjanka, która w drugiej rundzie wyeliminowała Igę Świątek, w dwóch setach pokonała Belindę Bencic.

W czwartek solidnie na zwycięstwo musiała zapracować również Petra Kvitova, która okazała się lepsza od Ons Jabeur. Czeszka wygrała bez straty partii, ale za każdym razem do rozstrzygnięcia konieczny był tie-break. W pierwszej odsłonie meczu Tunezyjka z 1:4 wyszła na 5:4, a w drugiej miała nawet dwie piłki setowe.

Cieszę się, że dobrze poradziłam sobie w tych tie-breakach. Warunki były trudne, publiczność była przeciwko mnie, więc nie było dzisiaj łatwo. Ona jest bardzo utalentowaną zawodniczką. Ma świetne czucie i bardzo dobrze miesza grę. Poprawiła również serwis i zaczęła lepiej czytać grę – skomplementowała rywalkę dwukrotna mistrzyni Wimbledonu.

Kvitova o finał zagra z Ashleigh Barty. Australijka w trzech setach pokonała Garbine Muguruzę.

Uwielbiam grać z Petrą – przyznała liderka światowego rankingu. – Ona wydobywa ze mnie to co najlepsze. Bez względu na to, która wygra, obie kończymy z uśmiechem na twarzy i to w niej uwielbiam. Szanujemy się bardzo nawzajem. Wychodzimy na kort, walczymy przeciwko sobie i na koniec jedna z nas okazuje się lepsza. Nie spodziewam się, żeby tym razem miało być inaczej.