Doha. Był o krok, by odpaść z turnieju, a został mistrzem

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Nikołoz Basilaszwili pokonał 7:6(5), 6:2 Roberto Bautistę Aguta w finale turnieju rangi ATP 250 w Doha. Dla tenisisty z Gruzji to czwarty  tytuł mistrzowski w głównym cyklu, a pierwszy w imprezie tej rangi.

Notowany na 42. pozycji tenisista wystąpił dotychczas w pięciu finałach i trzy z nich wygrał. Za każdym razem były to turnieje rangi ATP 500. Po ostatni tytuł zawodnik z Tbilisi sięgnął w Hamburgu w lipcu 2019. Pokonał wówczas Andreja Rublowa. Rosjanin to były już mistrz Doha ExxonMobil Open. W tegorocznej edycji przegrał w półfinale z Roberto Bautistą Agutem. Hiszpański triumfator imprezy z 2019 roku tym razem nie powtórzył tamtego sukcesu.

Trudne warunki na korcie w Dosze sprawiły, że obaj zawodnicy skoncentrowali się na pilnowaniu swoich gemów serwisowych. I wywiązali się z tego zdania niemal bezbłędnie. W pierwszej odsłonie sobotniego finału solidarnie wygrywali gemy przy serwisie i o losach seta zdecydował tie-break.

Tenisowa „dogrywka” była lepsza w wykonaniu reprezentanta Gruzji, który wykorzystując drugą piłkę setową, objął prowadzenie w meczu. Druga odsłona to ponownie walka gem za gem. Jednak tym razem tylko do stanu 3:2. W tym momencie zawodnik z Tbilisi wykorzystał pierwszą tego dnia szansę na przełamanie podania rywala. Po zmianie stron dołożył kolejnego „breaka” i po dokładnie 90 minutach został nowym mistrzem Doha Exxon Mobil Open 2021.

Chociaż niewiele brakowało, a notowany od poniedziałku na 37. pozycji w rankingu ATP tenisista, zakończyłby swój występ na 1/4 finału. Obronił jednak piłkę meczową w spotkaniu przeciwko Rogerowi Federerowi i sięgnął po czwarty tytuł mistrzowski w karierze. 29-letni tenisista przebył drogą z piekła do nieba i po niespełna miesiącu nieobecności powróci do top 40 rankingu ATP.


Wyniki

Finał:

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 5) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 7:6(5), 6:2