Doha. Dreszczowiec dla Kudermietowej, bezproblemowe otwarcie Azarenki

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Weronika Kudermietowa i Barbora Krejcikova rozegrały najciekawszy mecz pierwsze dnia rywalizacji turnieju WTA 500, który w poniedziałek rozpoczął się w Doha. Żadnych problemów z awansem do drugiej rundy nie miała Wiktoria Azarenka.

Tenisistka z Mińska to obok Anastazji Myszkiny jedyna tenisistka w historii katarskiej „pięćsetki”, która zdołała obronić zdobyty rok wcześniej tytuł mistrzowski. Grająca dzięki „dzikiej karcie” w tegorocznej edycji tenisistka nie miała sobie równych w latach 2012-2013. W ostatnim singlowym pojedynku, który odbył się na korcie centralnym Khalifa International Tennis and Squash Complex w poniedziałkowy wieczór.

Nim obie panie wyszły na kort, kibice byli świadkami niezwykle ciekawego, trwającego trzy godziny spotkania między Weroniką Kudermietową i Barborą Krejcikovą. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. Dotychczasowy bilans spotkań był remisowy. Kluczowym dla losów pierwszej partii był piąty gem. W nim turniejowa „ósemka” wykorzystała szansę na przełamanie podania rywalki i wypracowanej przewagi nie oddała już do końca seta. W drugiej odsłonie Kudermietowa przegrała już pierwszego gema przy swym podaniu i tym razem Czeszka „dowiozła” wynik do końca tej partii. Decydująca część spotkania Krejcikova prowadziła już 4:1. Rywalka jednak odrobiła straty i obie panie musiały rozegrać trzynastego gema. W nim do pierwszej zmiany stron obie zawodniczki „szły” punkt za punkt. Od wyniku 3-3 szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronie turniejowej „ósemki”, która najpierw prowadziła 5-3, a następnie 6-4, aby zakończyć „dogrywkę” rezultatem 7-5.

Poniedziałek był również dniem finałów eliminacji. Tę fazę przebrnęły dwie mistrzynie turnieju w Doha sprzed lat. Karolina Pliszkova, czyli najlepsza tenisistka turnieju z 2017 roku pokonała Leylah Fernandez. Z kolei Mistrzyni z 2019 roku Elise Mertens, która w drugiej rundzie eliminacji okazała się lepsza od Magdalena Fręch, pokonała Elenę-Gabrielę Ruse.


Wyniki

Pierwsza runda:

Weronika Kudermietowa (8) – Barbora Krejcikova (Czechy) 6:4, 3:6, 7:6(5)

Karolina Muchova (Czechy) – Martina Trevisan (Włochy) 6:2, 6:2

Wiktoria Azarenka – Ipek Oz (Turcja) 6:1, 6:1