Doha. Faworyci w mniejszości

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Broniący tytułu Andriej Rublow to najwyżej rozstawiony tenisista, który awansował do półfinału Qatar ExxonMobil Open w Dosze. Rosjanin nie musiał jednak walczyć o awans. Jego ćwierćfinałowy rywal, Marton Fucsovics oddał mecz walkowerem. Niespodziewanej porażki doznał wracający po kontuzji Roger Federer.

Impreza w Dosze to pierwszy występ Szwajcara od czternastu miesięcy. Tak długa przerwa była spowodowana kontuzją, a następnie dwiema operacjami i rehabilitacją. W środę były lider rankingu wygrał mecz z Danielem Evansem, ale już dzień później musiał uznać wyższość rywala. Chociaż mecz przeciwko Basilaszwiliemu rozpoczął bardzo dobrze, bo od wygrania seta 6:3. W drugiej odsłonie ugrał jednak tylko gema. O losach spotkania zadecydowała końcówka trzeciej partii. Przy 5:4 Federer miał piłkę meczową. Nie zdołał jednak przełamać podania Gruzina, który następnie wygrał trzy gemy z rzędu i zapewnił sobie awans do półfinału.

– To, co się dziś wydarzyło, jest niesamowite. Roger to jeden z najlepszych zawodników w historii tenisa. Bardzo się cieszę, że udało mu się powrócić do rywalizacji w tourze. Od zawsze jest on dla mnie idolem, a wygrana z nim to spełnienie marzeń. Jestem niezmiernie szczęśliwy – podsumował wydarzenia na korcie tenisista z Gruzji, którego kolejnym rywalem będzie Taylor Fritz. Amerykanin pokonał Denisa Shapovalova.

W tegorocznej edycji Qatar ExxonMobil Open rozegrano tylko trzy ćwierćfinały. Czwarty nie doszedł do skutku, ponieważ spotkanie walkowerem oddał Marton Fucsovics. Tym samym Andriej Rublow jest pierwszym tenisistą od 1990 roku, odkąd prowadzone są tego rodzaju statystyki, który przeszedł dwie kolejne rundy dzięki walkowerom.

Półfinałowym rywalem obrońcy tytułu będzie Roberto Bautista Agut. Hiszpan w ostatnim meczu ćwierćfinałowym okazał się lepszy od turniejowej jedynki – Dominica Thiema.

Ćwierćfinały:

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 5) – Dominic Thiem (Austria, 1) 7:6(3), 2:6, 6:4

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) – Roger Federer (Szwajcaria, 2) 3:6, 6:1, 7:5

Taylor Fritz (USA) – Denis Shapovalov (Kanada, 4) 5:7, 6:3, 7:5