Doha: mocne otwarcie Federera

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Zarówno Rafael Nadal jak i Jo-Wilfried Tsonga napotkali na trudności w pierwszych swoich meczach nowego sezonu ATP. Hiszpan potrzebował trzech setów na pokonanie Philippa Kohlschreibera, a Francuz męczył się z Malekem Jazirim z Tunezji. Formę z drugiej części poprzedniego roku utrzymuje Roger Federer, który w imponującym stylu wygrał z Nikołajem Dawydienko.

Pokonując Nikołaja Dawydienkę, Roger Federer odniósł osiemnaste zwycięstwo z rzędu. Szwajcar rozegrał bardzo dobre spotkanie i ani przez chwilę nie był zagrożony. Federer świetnie serwował. Zanotował 77% skuteczności pierwszego podania i 83% drugiego, a Rosjanin nijak nie mógł znaleźć recepty na wspaniałą grę rywala. Sam spisywał się dużo słabiej, tracąc podanie czterokrotnie. Po zaledwie 54 minutach przegrał 2:6, 2:6. Była to szesnasta porażka Dawydienki w osiemnastym pojedynku z Federerem.

Już w pierwszym pojedynku seta stracił Rafael Nadal. W partii otwarcia grał bardzo dobrze i nie pozwolił Philippowi Kohlschreiberowi na wiele. Udało mu się wykorzystać jedną z trzech okazji na przełamanie rywala i wygrać 6:3. Jednak w drugim secie Hiszpan wyraźnie obniżył loty i mecz zrobił się dużo bardziej wyrównany. Doszło do tie breaka, którego zdecydowanie wygrał Niemiec. W decydującej odsłonie Nadal zrobił jednak to, co do niego należało. Skoncentrował się i w kluczowych momentach przeważał, triumfując 6:3.

Nieoczekiwane kłopoty miał również Jo-Wilfried Tsonga. Francuz potrzebował dwóch godzin i dwudziestu minut na pokonanie sklasyfikowanego na 118. miejscu rankingu Maleka Jaziriego. 27-letni reprezentant Tunezji miał pięć okazji na przełamanie rywala, ale żadnej nie wykorzystał. Mimo tego zdołał wygrać seta. Obaj tenisiści dysponowali bardzo dobrym pierwszym podaniem i słabszym drugim. Dwie początkowe partie kończyły się tie breakami – najpierw triumfował Tsonga, potem Malek. Dopiero w decydującym secie Tsonga zyskał wyraźną przewagę i zwyciężył 6:1, awansując do drugiej rundy.

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 6:7(2), 6:3
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Nikołaj Dawydienko (Rosja) 6:2, 6:2
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 3) – Malek Jaziri (Tunezja) 7:6(5), 6:7(5), 6:1