Doha. Świątek ponownie najlepsza

Iga Świątek pokonała Jessicę Pegulę w finale turnieju WTA 500 w Doha i sięgnęła po dwunasty tytuł mistrzowski w karierze. Tym samym Polka dołączyła do Anastazji Myszkiny i Wiktorii Azarenki, które są jedynymi tenisistkami w historii turnieju w Katarze, które zdołały obronić tytuł mistrzowski.

Przed rokiem w Doha rozpoczęła się piękna seria Igi Świątek, która trwała przez 37 zwycięskich spotkań. W drodze do zeszłorocznego tytułu w pięciu spotkaniach Polka straciła jednego seta. W tym roku raszynianka nie pozostawiła wątpliwości rywalkom kto jest obecnie światową „jedynką”, chociaż akurat w finale nasza tenisistka straciła najwięcej setów spośród wszystkich tegorocznych spotkań.

Spotkanie lepiej rozpoczęła obrończyni tytułu, która wyszła na prowadzenie 2:0. Jednak nim panie udały się na zmianę stron, doszło do przełamania powrotnego. Kolejna seria przełamań rozpoczęła się w szóstym gemie i to ponownie Świątek jako pierwsza wygrała gema przy serwisie rywalki, która jednak nie zamierzała odpuszczać i po chwili znów byliśmy świadkami przełamania powrotnego. Prowadząca 4:3 turniejowa „jedynka” przegrała tylko jedną akcje i trzeci raz w pierwszej odsłonie przełamać podanie rywalki, a po chwili przy swoim serwisie zakończyć pierwszą część spotkania. Druga odsłona przebiegała już pod dyktando obrończyni tytułu, która po niespełna kwadransie wyszła na prowadzenie 3:0 z przewagą podwójnego przełamania i się nie zatrzymywała. W dalszej części tej partii spotkania nie oddała rywalce nawet gema i po raz trzeci w tym roku wygrała seta do zera, a tym samym została starą nową mistrzynią Qatar Ladies Open.

Wygrywając w niedzielnym finale Iga Świątek powtórzyła osiągnięcie, które wcześniej udało się tylko dwóm mistrzyniom katarskiej imprezy. W latach 2003-2004 najlepszą zawodniczką była Anastazja Myszkina, a turniej w sezonach 2012-2013 wygrała Wiktoria Azarenka.