Doha. Udany powrót Federera po 405 dniach nieobecności

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Po 405 dniach przerwy i dwóch operacjach kolana Roger Federer powrócił do rozgrywek. Szwajcar pokonał Dana Evansa 7:6(8), 3:6, 7:5 i awansował do ćwierćfinału turnieju rangi ATP 250 w Dosze.

Na początku spotkania obaj tenisiści utrzymywali swój serwis. W dziewiątym gemie pojawiła się szansa na przełamanie dla Evansa, lecz Federer poradził sobie z zagrożeniem i wyszedł na prowadzenie 5:4. Obaj gracze wygrywali swoje gemy serwisowe i zwycięzcę pierwszej odsłony wyłonił dopiero tie-break. Jako pierwszy mini breaka zdobył w nim Szwajcar. Brytyjczyk odzyskał wprawdzie na chwilę kontrolę i prowadził 4-2, lecz w kluczowym momencie to Federer posłał wygrywającą piłkę z bekhendu i rozstrzygnął pierwszą partię na swoją korzyść.

Drugi set rozpoczął się od okazji na przełamanie dla 20-krotnego mistrza imprez wielkoszlemowych. Evans utrzymał jednak swoje podanie, a w czwartym gemie sam wykorzystał szansę na objęcie prowadzenia przy serwisie rywala. Kilka minut potem na tablicy wyników pojawił się rezultat 4:1. Szwajcar wciąż zachwycał efektowną grą, lecz do końca drugiej partii nie zdołał odrobić strat i po godzinie i trzydziestu minutach Brytyjczyk wyrównał stan meczu.

W siódmym gemie decydującej odsłony ponownie pojawiły się szanse dla Dana Evansa. 30-latek z Birmingham miał dwie okazje na objęcie prowadzenia, lecz Federer obronił break pointy widowiskowymi uderzeniami i od tego momentu nie pozwolił rywalowi przejąć kontroli nad pojedynkiem. Pierwsza sposobność na domknięcie meczu przez Szwajcara pojawiła się na returnie w dziesiątym gemie, ale Brytyjczyk poradził sobie z presją i doprowadził do stanu 5:5. Kilka chwil później Federer wypracował sobie kolejne piłki meczowe, lecz tym razem nie wypuścił z rąk szansy na zakończenie pojedynku i po dwóch godzinach i dwudziestu czterech minutach awansował do ćwierćfinału imprezy.

Środowe starcie było pierwszym zawodowym meczem Rogera Federera od półfinału Australian Open 2020. W następnej rundzie Qatar Open przeciwnikiem tenisisty z Bazylei będzie Nikołoz Basilaszwili. Będzie to drugie spotkanie Szwajcara z Gruzinem.