Dramatyczna odpowiedź Halep na decyzję ITF

/ Izabela Modrzewska , źródło: https://www.tennisworldusa.org/, oprac. własne, foto: AFP

Simona Halep zabrała głos w związku z decyzją o kolejnym odroczeniu rozprawy w sprawie oskarżenia o doping. Przesłuchanie, które ostatecznie miało odbyć się pod koniec maja tego roku, zostało przesunięte już po raz trzeci. 

Rumuńska tenisistka została zawieszona przez Międzynarodową Federację Tenisową w październiku 2022 roku. Badania dopingowe wykryły w jej organizmie zakazaną substancję, Roxadustat. Dodatkowo, w ostatnich dniach ogłoszono, że w jej paszporcie biologicznym znaleziono nieprawidłowości. Halep od początku przekonywała, że nigdy świadomie nie przyjęła niedozwolonych substancji. W swoim najnowszym oświadczeniu ubolewa, że jej rozprawa znów została przełożona, co ma wpływ nie tylko na jej karierę, ale również zdrowie psychiczne.

– Kolejny raz jestem załamana. ITF (ITIA) po raz trzeci przesuneło moje przesłuchanie o miesiąc. Czekam na wyrok już od października zeszłego roku. W grudniu, dzięki pomocy ekspertów, w końcu udało mi się wykazać, że suplement, ktorego używałam był zanieczyszczony. To sprawiło, że wynik był pozytywny. Poprosiłam o szybkie przesłuchanie: to jest moje prawo, jest to zapisane w regulaminie! Niestety ITF odroczył mój proces już trzykrotnie. 

Nie moglam wziąć udziału w żadnym turnieju od ośmiu miesięcy. Teraz wiem, że oprócz Australian Open, ominie mnie również Roland Garros i Wimbledon. Nie wspominając o tym, że stracę wiele punktów i mój ranking. Nie tylko cierpi na tym moja reputacja, ale również ja, jako profesjonalny zawodnik. Nawet nie chcę wspominać o moim zdrowiu psychicznym. Ta sytuacja to pogwałcenie zasad dotyczących szybkiego procesu, do którego mam prawo. Jest to kompletny brak szacunku i nie mam na to więcej słów. – napisała tenisistka w swoich mediach społecznościowych