Drugoplanowe role Polek w eliminacjach

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Bella Cup

W Toruniu ruszyła 25. edycja Bella Cup! Z okazji jubileuszu podniesiono pulę nagród do 60 tysięcy dolarów, co z kolei przełożyło się na lepszą niż dotychczas obsadę turnieju. Niestety każdy kij ma dwa końce. Im wyższa klasa tenisistek spoza Polski, tym mniejsza szansa na miłe niespodzianki ze strony naszych reprezentantek.

Zuzanna Szczepańska, Julia Oczachowska, Joanna Zawadzka, Martyna Kubka, Aleksandra Jeleń – tak przedstawia się lista Polek, które wzięły udział w eliminacjach Bella Cup. Cieszy, że średnia wieku tej grupy nie przekracza 20 lat. To tenisistki młode i perspektywiczne, choć akurat w poniedziałek mogły się przekonać, jak wiele ciężkiej pracy jeszcze przed nimi. Żadna nie zdołała sprawić niespodzianki i pokonać wyżej klasyfikowanej, zagranicznej tenisistki. Najbliżej szczęścia była Kubka, która jako jedyna wygrała seta.

Dla 18-latki z Zielonej Góry był to debiut w zawodowym turnieju, jeśli chodzi o grę pojedynczą. Wcześniej próbowała swoich sił tylko w deblu i to z powodzeniem, docierając w sierpniu ubiegłego roku do finału Warsaw Sports Group Open (pula nagród: 25 tys. dolarów). W Toruniu zmierzyła się z Hiszpanką Rosą Vicens Mas. Choć przegrywała już 0:6, 1:4 zdołała odrobić straty i doprowadzić do wyrównania. Niestety długa przerwa między drugim a trzecim setem wybiła Kubkę rytmu. W super tie-breaku Polka popełniła za dużo niewymuszonych błędów, aby móc myśleć o szczęśliwym zakończeniu. Ostatecznie przegrała 0:6, 6:4, 3-10.

Na wyjątkowo wymagającą przeciwniczkę trafiła Joanna Zawadzka. Australijka Seone Mendez wyróżniała się na tle wszystkich kwalifikantek. Kto wie, może zdoła namieszać w turnieju głównym. Naszą reprezentantkę pokonała 7:5, 6:2.  Jednego gema więcej w starciu z Ivą Primorać ugrała Julia Oczachowska. W połowie drugiego seta zapachniało nawet niespodzianką, ponieważ Polka objęła prowadzenie 4:2. Ostatnie słowo należało jednak do rywalki.

Do końca dobiegły też przygody z turniejem gry pojedynczej Aleksandry Jeleń i Zuzanny Szczepańskiej. Obie doznały wysokich porażek, ale nie powinny długo ich rozpamiętywać. Już we wtorek czeka je nowe wyzwanie. Polki staną naprzeciw siebie w turnieju gry podwójnej.