Dubaj. Hubert Hurkacz żegna się z turniejem

/ Natalia Kupsik , źródło: własne, foto: AFP

W swoim drugim meczu tegorocznej edycji Dubai Duty Free Tennis Championships Hubert Hurkacz w dwóch setach przegrał dziś z Denisem Shapovalovem. To pierwsza w karierze porażka Polaka z Kanadyjczykiem.

Po pewnym zwycięstwie nad Richardem Gasquetem w drugiej rundzie rozgrywanych w Dubaju zawodów rangi ATP 500 na kolejnym etapie rywalizacji Hubert Hurkacz zmierzył się z rozstawionym z numerem trzecim Denisem Shapovalovem. Stawką spotkania był awans do ćwierćfinału turnieju. Przypomnijmy, że Polak zameldował się w nim w roku 2019, kiedy to po pokonaniu między innymi występującego w roli turniejowej „jedynki” Kei’a Nishikoriego na jego drodze stanął dopiero późniejszy finalista zawodów – Stefanos Tsitsipas.

Tym razem by zapewnić sobie miejsce w najlepszej ósemce Dubai Duty Free Tennis Championships wrocławianin musiał udowodnić wyższość na Kanadyjczykiem, z którym nie przegrał żadnego z dwóch dotychczasowych meczów. Mimo tak korzystnego dla niego bilansu  bezpośrednich starć, tym razem faworytem spotkania wydawał się notowany na 12. w rankingu ATP pozycji Shapovalov.

W przeciwieństwie do tego, jak wyglądał mecz Polaka z Richardem Gasquetem, początek jego pojedynku z Denisem Shapovalovem nie napawał optymizmem. Hubert Hurkacz już w trzecim gemie stracił serwis, a niedługo potem ponownie musiał bronić się przed przełamaniem. Tym razem jednak zwycięsko wyszedł z tarapatów. W ósmym gemie Polak wypracował okazję do odrobienia strat, ale jej nie wykorzystał i na tablicy pojawił się rezultat 5-3. Wrocławianin na swoim koncie zapisał jeszcze gema wygranego przy własnym serwisie, ale niedługo potem jego rywal bez straty punktu zamknął pierwszą partię.

Niestety w drugiem secie powtórzył się scenariusz z pierwszej części gry. W trzecim gemie Shapovalov ponownie doprowadził do stanu 40-15 i wykorzystał piłkę na wagę przełamania. Położenie Polaka stało się ekstremalnie trudne w piątym gemie, kiedy jego rywal miał kolejne trzy okazje na odebranie mu serwisu. Hurkacz zdołał wtedy jeszcze na swoją korzyść rozstrzygnąć kolejne wymiany i przedłużył swoje szanse na odwrócenie losów spotkania. Sam nie był jednak w stanie zagrozić serwisowi Kanadyjczyka. Przy stanie 5-3 turniejowa trójka „na sucho” zapewniła sobie awans do ćwierćfinału Dubai Duty Free Tennis Championships. W walce o półfinał Denis Shapovalov spotka się ze zwycięzcą starcia Jeremy’ego Chardy’ego z Karenem Chaczanowem.


Wyniki

Hubert Hurkacz (Polska) – Denis Shapovalov (Kanada) – 4-6, 3-6