Dubaj. Nie było powtórki ze Stuttgartu, Świątek zdeklasowała Samsonową

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek w imponującym stylu awansowała do ćwierćfinału Dubai Duty Free Tennis Championships. W środę Polka zmierzyła się z Ludmiłą Samsonową, która w zeszłym roku postawiła jej bardzo trudne warunku w półfinale turnieju w Stuttgarcie. Tym razem Rosjanka była jednak bezradna.

Od początku spotkania obie tenisistki starały przejmować się inicjatywę w wymianach. Efektowe uderzenia przeplatały prostymi błędami. W czwartym gemie jako pierwsza okazję na przełamanie wypracowała sobie liderka światowego rankingu. Przy „breakpoincie” Świątek wymusiła błąd z forhandu na rywalce, a chwilę później sama utrzymał podanie bez straty punktu i odskoczyła na 4:1. Raszynianka w drugiej fazie seta coraz lepiej radziła sobie z odczytywaniem kierunków serwisu Samsonowej. Rosjanka nie mogła już liczyć na szybkie punkty, nawet po pierwszym podaniu, a w dłuższych wymianach nie miała pomysłu jak przeciwstawić się turniejowej „jedynce”. Podopieczna Tomasza Wiktorowskiego w szóstym gemie po raz drugi przełamała przeciwniczkę, a chwilę później zakończyła partię, przy pierwszej piłce setowej posyłając wygrywający backhand po linii.

Świątek bardzo dobrze rozpoczęła drugą odsłonę spotkania i już w pierwszym gemie odebrała podanie rywalce pomimo tego, że Rosjanka prowadziła już 40:0. Niezwykle zacięty był trzeci gem. Zawodniczki rozegrały w nim łącznie 20 punktów. Tenisistka rozstawiona z numerem 14 obroniła w nim pięć „breakpointów”, ale przy szóstym musiała już skapitulować i raszynianka podwyższyła prowadzenie na 3:0. W tym momencie Samsonowa zupełnie straciła już wiarę w zwycięstwo. Z kolejnych trzynastu punktów wygrała tylko dwa. Reprezentantka Biało-Czerwonych błyskawicznie wypracowała sobie trzy piłki meczowe. Dwóch pierwszych nie wykorzystała, ale trzecia okazała się już szczęśliwa i po 76 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W ćwierćfinale Dubai Duty Free Tennis Championships Iga Świątek zmierzy się z Karoliną Pliszkovą. Czeszka w trzech setach pokonała Anhelinę Kalininę.