Dubaj. Ostapenko nie obroni tytułu, Świątek bez gry w półfinale

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W środę poznaliśmy ćwierćfinalistki Dubai Duty Free Tennis Championships. O miejsce w najlepszej czwórce turnieju powalczą m.in. Aryna Sabalenka i Jessica Pegula. Przeciwniczka Igi Świątek zrezygnowała z dalszej gry.

Polka o półfinał miała zagrać z Karoliną Pliszkovą. Czeszka przez prawie trzy godziny walczyła o zwycięstwo z Anheliną Kalininą. W pierwszym secie gra długo toczyła się z regułą własnego serwisu. O losach tej części meczu zadecydowało przełamanie, które reprezentantka naszych południowych sąsiadów zdobyła 6:5. Druga partia do pewnego momentu miała wręcz identyczny przebieg. Była liderka światowego rankingu odebrała podanie rywalce w jedenastym gemie, a po zmianie stron wypracowała sobie dwie piłki meczowe. Ukrainka nie zamierzała się jednak poddawać. Obie obroniła i doprowadziła do tie-breaku, w którym po grze na przewagi przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W decydującej odsłonie meczu Pliszkova była już wyraźnie lepsza i to ona mogła cieszyć się z wygranej. Niestety jej radość nie trwała zbyt długo. Kilka godzin później Czeszka wycofała się z turnieju z powodu choroby i Świątek awansowała do półfinału bez gry.

W górnej części turniejowej drabinki o półfinał powalczą Coco Gauff i Madison Keys. Młodsza Amerykanek w środę nie musiała wychodzić na kort, ponieważ z powodu kontuzji pleców z gry zrezygnowała Jelena Rybakina. Druga z reprezentantek Stanów Zjednoczonych nie dała większych szans Wiktorii Azarence, której oddała tylko trzy gemy.

W najlepszej ósemce turnieju zameldowała się również trzecia amerykańska tenisistka. Jessica Pegula w dwóch setach pokonała kwalifikantkę Anę Bogdan. Turniejowa „trójka” zmierzy się teraz z Karoliną Muchovą. Czeszka wyeliminowała Belindę Bencic.

Stawkę ćwierćfinalistek uzupełniły Aryna Sabalenka i Barbora Krejczikova. Białorusinka w pierwszym secie dała się zaskoczyć agresywnie grającej Jelenie Ostapenko, ale w dwóch kolejnych była już zdecydowanie lepsza od obrończyni tytułu i straciła w nich po jednym gemie. Z kolei Czeszka bez większych problemów poradziła sobie z Petrą Kvitovą.


Wyniki

Trzecia runda singla

Aryna Sabalenka (2) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 13) 2:6 6:1 6:1

Jessica Pegula (USA, 3) – Ana Bogdan (Rumunia, Q) 6:4 6:3

Coco Gauff (USA, 5) – Jelena Rybakina (Kazachstan, 9) walkower

Karolina Muchova (Czechy) – Belinda Bencić (Szwajcaria, 8) 6:1 6:4

Barbora Krejcikova (Czechy) – Petra Kvitova (Czechy, 12) 6:3 6:2

Madison Keys (USA) – Wiktoria Azarenka (15) 6:2 6:1

Karolina Pliskova (Czechy) – Anhelina Kalinina (Ukraina) 7:5 6:7(6) 6:2