Dubaj. Tsitsipas zadebiutuje w TOP 10 i zagra z Federerem

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas spełnił właśnie jedno z marzeń – dzięki awansowi do finału turnieju w Dubaju Grek zadebiutuje w czołowej dziesiątce rankingu. O tytuł zagra z celującym w setny triumf Rogerem Federerem.

Spotkanie Stefanosa Tsitsipasa z Gaelem Monfilsem było bardzo zacięte, a Grek i Francuz rywalizowali na korcie przez trzy godziny. Turniejowy numer pięć lepiej zaczął ten pojedynek i w pierwszym secie prowadził już 3:0. Monfils odpowiedział jednak w najlepszy możliwy sposób – dwukrotnie przełamał rywala i zwyciężył dzięki temu 6:4.

Gdy Francuz wyszedł na prowadzenie 3:1 w drugiej partii, wydawało się, że to on awansuje do finału. 20-latek nie zamierzał się poddawać – doprowadził do remisu, a potem wywalczył setbola przy podaniu rywala. Nie wykorzystał go, lecz w tiebreaku okazał się lepszy i o wszystkim rozstrzygnęła trzecia odsłona.

W niej nie mieliśmy ani jednego przełamania – Tsitsipas miał trzy break pointy, Monfils cztery. Grek grał momentami bardzo nerwowo, przy 5:6 popełnił trzy podwójne błędy serwisowe, ale wyszedł z opresji i znów doprowadził do tiebreaka. W nim znów okazał się lepszy, zwyciężył 4:6, 7:6(4), 7:6(4) i awansował do finału. Dzięki temu w poniedziałek zadebiutuje w czołowej dziesiątce rankingu ATP.

O tytuł Tsitsipas zagra z Rogerem Federerem. Szwajcar marzy o setnym tytule w singlowym turnieju ATP i ósmym triumfie w Dubaju, a rywalowi chce zrewanżować się za porażkę w czwartej rundzie Australian Open. Turniejowy numer dwa miał także do wyrównania rachunki z Borną Czoriciem, z którym przegrał dwa ostatnie zeszłoroczne spotkania. Dzisiaj nie dał Chorwatowi szans.

Czorić zwyciężył w gemie otwarcia, ale potem na korcie dominował już Federer, który wygrał pięć kolejnych gemów. Wykorzystał czwartą piłkę setową i zwyciężył 6:2, później przełamał rywala na początku drugiej odsłony. Po 67 minutach było już po sprawie, a wynik 6:2, 6:2 nie pozostawiał wątpliwości. W meczu z Tsitsipasem Szwajcar także będzie faworytem.