Dubaj. Życiowy sukces Harrisa. Rublow jak Murray

Lloyd Harris pokonał 6:3, 6:4 Dominica Thiema w drugiej rundzie turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships. Dla zawodnika z RPA to największa wygrana w dotychczasowej karierze.

Mecz czwartego tenisisty świata z kwalifikantem z Cape Town zaplanowano jako ostatni na korcie centralnym. Do tego czasu niemal wszystkie mecze zakończyły się zwycięstwami faworytów. Jedynymi rozstawionymi, którzy odpadli z rywalizacji zanim na kort wyszli Harris i Thiem, byli David Goffin i Pablo Carreno Busta. Belg uległ w dwóch setach Keiemu Nishikoriemu, z kolei Hiszpan po trzysetowym boju musiał uznać wyższość Martona Fucsovicsa.

Podczas ostatniego wtorkowego pojedynku na głównej arenie Aviation Club Tennis Center doszło do największej niespodzianki. Lloyd Harris w dwóch setach pokonał Dominica Thiema, czwartego tenisistę świata, mistrza US Open 2020. 24-latek to zawodnik sklasyfikowany jest doperio na 81. pozycji.

– Jestem niesamowicie szczęśliwy, bo bardzo podziwiam Dominika, więc to dla mnie szczególne zwycięstwo. Naprawdę dobrze serwowałem i dobrze rozgrywałem ważne punkty – skomentował pierwszą wygraną nad zawodnikiem z top 10 rankingu ATP tenisista z RPA. Jego rywalem będzie Filip Krajinović. Rozstawiony z numerem „14” Serb pokonał 7:5, 6:4 Alejandro Davidovicha Fokinę.

Po tym jak z rywalizacją pożegnał się Thiem, najwyżej notowanym tenisistą, jaki pozostał w grze o końcowy triumf, jest Andriej Rublow. Rozstawiony z „dwójką” Rosjanin pokonał we wtorek Emila Ruusuvoriego. Jest to 21. wygrany mecz z rzędu tenisisty z Moskwy w turniejach rangi ATP 500.

Ostatnim zawodnikiem mogącym poszczycić się taką serią zwycięstw był Andy Murray na przełomie sezonów 2016-2017. Dłużej niepokonanym – 28 wygranych – był jak dotąd jedynie Roger Federer.

Druga runda:

Lloyd Harris (RPA, Q) – Dominic Thiem (Austria, 1) 6:3, 6:4

Andriej Rublow (Rosja, 2) – Emil Ruusuvuori (Finlandia, Q) 6:4, 6:4

Denis Shapovalov (Kanada, 3) – Jan-Lennard Struff (Niemcy)  6:1, 6:3

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 4) – Matthew Ebden (Australia) 4:1 i krecz

Kei Nishikori (Japonia) – David Goffin (Belgia, 5) 6:3, 7:6(3)

Marton Fucsovics (Węgry) – Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 6) 6:7(5), 6:3, 6:2

Karen Chaczanow (Rosja, 8) – Alexei Popyrin (Australia, WC) 6:4, 3:6, 7:6(4)

Duszan Lajović (Serbia, 11) – Malek Jaziri (Tunezja, WC) 7:5, 6:2

Asłan Karacew (Rosja, WC)  – Daniel Evans (Wielka Brytania, 12) 6:4, 4:6, 6:4

Hubert Hurkacz (Polska, 13) – Richard Gasquet (Francja) 6:3, 6:4

Filip Krajinović (Serbia, 14) – Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) 7:5, 6:4

Taylor Fritz (USA, 15) – Nikołoż Basilaszwili (Gruzja) 4:6, 6:3, 7:6(4)

Jannik Sinner (Włochy, 16) – Alexander Bublik (Kazachstan) 2:6, 7:6(2), 6:4

Lorenzo Sonego (Włochy, 17) – Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania, Q) 6:2, 6:2

Aljaz Bedene (Słowenia) – Lorenzo Giustino (Włochy) 6:4, 6:3