Dusseldorf: Serbowie mistrzami po raz drugi

/ Tomasz Krasoń, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Serbowie wygrali Drużynowy Puchar Świata w Dusseldorfie. Powtórzyli tym samym sukces z 2009 roku. W finale tegorocznej edycji pokonali 3:0 Czechów, a zwycięstwo zapewnili sobie już po grach singlowych, w których punkty zdobyli Janko Tipsarević i Viktor Troicki.

Najpierw doszło do pojedynku pierwszy rakiet obu ekip – 8. w rankingu ATP Tipsarevicia i 7. Berdycha. Lepszy okazał się Serb, który triumfował 7:5, 7:6(8). W pierwszej odsłonie 27-latek z Belgradu zdobył jedynego breaka, który dał mu wygraną w secie. W drugiej również doszło do zaciętej walki. Tipsarević zmarnował szybko uzyskaną przewagę i konieczne stało się rozegranie tie breaka. Ten należał do Serba, który triumfował 10-8.

Obaj graliśmy bardzo solidnie. W końcówkach obu partii miałem nieco szczęścia – przyznał Tipsarević. – W drugim secie balansował na granicy w ważnych momentach, ale czuję, że zasłużyłem na wygraną. Byłem dzisiaj lepszy w kluczowych chwilach tego spotkania.

Serbowi wtórował Berdych: – Myślę, że była to solidna gram ale niestety kilka rzeczy sprzysięgło się przeciwko mnie. Ale właśnie taki jest tenis.

W drugim pojedynku Viktor Troicki pokonał Radka Stepanka, chociaż pierwszą odsłonę przegrał gładko 2:6. Kolejne należały już jednak do trzeciej rakiety Serbii (nie można zapominać o przodującym rankingowi Djokoviciu). Troicki wygrał w nich 6:4, 6:3 i zapewnił swoje drużynie zwycięstwo.

Powiedziałbym, że nie był to najlepszy mecz w wykonaniu nas obu. Zadecydowała taktyka – stwierdził Troicki. – Wiedziałem, że on jest bardziej zmęczony. Wykorzystałem to w końcówce. Chciałbym również podziękować Janko. Wygrał wszystkie mecze, a dzisiaj pomógł mi poradzić sobie z presją. Dziękuję również Nenadowi i Miki.

Na zakończenie dnia, w rozgrywanym praktycznie towarzysko deblu, również Serbowie. Janko Tipsarević i Nenad Zimonjić pokonali 6:3, 6:1 Tomasa Berdycha i Frantiska Cermaka.

Serbowie wygrali zmagania w Dusseldorfie po raz drugi w historii. Ich pierwszy triumf miał miejsce w 2009 roku. Również dwa tytułu mają na koncie Czesi, ale na trzeci czekają od 1987 roku.
 


Wyniki

Finał:

Serbia – Czechy 3:0
Janko Tipsarević – Tomas Berdych 7:5, 7:6(8)
Viktor Troicki – Radek Stepanek 2:6, 6:4, 6:3
J. Tipsarević, N. Zimonjić – T. Berdych, F. Cermak 6:3, 6:1

Forbet