Dwie rosyjskie zawodniczki dożywotnio zdyskwalifikowane

/ Dominika Opala , źródło: www.espn.com, foto: AFP

Alija Merdiejewa i Sofia Dmitriewa nigdy więcej nie zagrają zawodowo w tenisa. ITIA podjęła decyzję o dożywotniej dyskwalifikacji Rosjanek za ustawianie meczów. Sprawa dotyczyła kilku incydentów, w tym spotkań, w których tenisistki były partnerkami deblowymi. 

Organizacja zajmująca się monitorowaniem korupcji w tenisie International Tennis Integrity Agency uznała, po przeprowadzonym dochodzeniu, że Alija Merdiejewa i Sofia Dmitriewa są winne ustawiania meczów. Pierwsza z Rosjanek brała udział dwukrotnie w takich incydentach, natomiast druga z nich sześciokrotnie. Dodatkowo Dmitriewa została też oskarżona o brak współpracy z ITIA.

Tym samym rosyjskie zawodniczki zostały dożywotnio zdyskwalifikowane i już nigdy nie zagrają profesjonalnie w tenisa. Merdiejewa i Dmitriewa występowały gównie w mniejszych turniejach w Afryce, Turcji i Europie Wschodniej. ITIA nie wskazała, które mecze były ustawiane przez Rosjanki, natomiast wiadomo, że chodziło także o spotkania w grze podwójnej, kiedy to były one partnerkami deblowymi. Według danych z ITF taka sytuacja miała miejsce w dwóch turniejach w 2019 roku w Kenii.