Dźoković planuje poprawić rekord Federera

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com/L'Equipe, foto: AFP

Novak Dźoković wygrywając w Melbourne, sięgnął po siedemnasty tytuł wielkoszlemowy w karierze. Tym samym Serb umocnił się na trzeciej pozycji w klasyfikacji zwycięzców najważniejszych turniejów w sezonie. Więcej wygranych od ośmiokrotnego mistrza Australian Open mają jedynie Rafael Nadal i Roger Federer.

O tym, że Serb, Szwajcar i Hiszpan zdominowali rozgrywki podczas czterech najważniejszych turniejów w sezonie, świadczy fakt, że z 65 tytułów mistrzowskich, jakie były do rozdania od 2004 roku, 55 padło łupem tych trzech tenisistów. Najwięcej zwycięstw – 20 – ma na koncie Roger Federer. Jedno mniej ma Rafael Nadal.

Novak Dźoković wygrywając w niedzielę, sięgnął po siedemnasty tytuł wielkoszlemowy. Tym samym traci ma tylko trzy zwycięstwa mniej od Federera. Jednak, jak zapowiedział podczas konferencji po pierwszym tegorocznym finale Wielkiego Szlema, zamierza odebrać palmę pierwszeństwa Szwajcarowi.

– Wielkie Szlemy to jeden z głównych powodów, dla których wciąż rywalizuję i gram przez cały sezon – mówił, cytowany przez portal atptour.com Serb.

O tym, że rekord Szwajcara jest zagrożony i poprawi go obecny lider rankingu, przekonany jest dawny mistrz, Mats Wilander. – Będę zaskoczony, jeżeli Novak Dźoković nie sięgnie w tym roku po jeszcze co najmniej dwa tytuły wielkoszlemowe. Według mnie Serba stać na 25 wielkoszlemowych zwycięstw, zanim zdecyduje się zakończyć karierę – powiedział w wywiadzie dla L’Equipe ośmiokrotny mistrz wielkoszlemowy.