Dżoković ponownie o szczepieniach: podobnie jak reszta świata jestem trochę zdezorientowany

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.nytimes.com, foto: AFP

Informacja o sprzeciwie Novaka Dżokovicia wobec szczepień przeciwko koronawirusowi  wywołała prawdziwą burzę. Utytułowany Serb zareagował na falę krytyki i w rozmowie dla The New York Timesa postanowił wyjaśnić swoje stanowisko.

Kiedy Novak Dżoković publicznie poinformował o tym, że nie wierzy w pozytywne działanie szczepień i nie chce, by od poddania się im uzależniono zgodę na odbywanie międzynarodowych podróży, w jego kierunku spłynęło wiele krytycznych komentarzy. O rozwagę w wyrażaniu tak radykalnych poglądów zaapelował między innymi jeden z serbskich epidemiologów.  Predrag Kon zwrócił szczególną uwagę na rolę szczepień we współczesnej medycynie, przypominając tenisiście o jego gigantycznym wpływie na kształtowanie opinii publicznej. W odpowiedzi na takie reakcje Dżoković postanowił odnieść się do własnej wypowiedzi.

– Wyraziłem swoją opinię, ponieważ mam do tego prawo i czuję się odpowiedzialny za zwracanie uwagi na pewne kluczowe rozważania podejmowane w świecie tenisa – tłumaczy lider rankingu ATP – Nie jestem ekspertem, ale chciałbym mieć możliwość wyboru tego, co jest najlepsze dla mojego organizmu. (…) Niezmiennie podchodzę do tematu z otwartą głową i będę nadal zbierał informacje w tym zakresie, ponieważ to ważne i ma wpływ na każdego z nas – dodaje.

Serb podkreśla również, że koronawirus dla wszystkich pozostaje w rzeczywistości zagadką i choć pozornie udostępnionych zostało wiele informacji na jego temat, trudno w oparciu o nie rzetelnie ocenić sytuację. – Szczerze mówiąc, podobnie jak cała reszta świata, jestem trochę zdezorientowany. Pomimo dostępu do wielu informacji i źródeł mam mnóstwo wątpliwości co do tego, co najlepszego moglibyśmy w tej sytuacji zrobić.