Dźoković wybrany Sportowcem Roku w Europie. Wygrał z Polakiem

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: tennisnet,com, foto: AFP

Choć Novak Dźoković nie zdołał zdobyć w tym roku upragnionego kalendarzowego Wielkiego Szlema, to jego osiągnięcia i tak zasługują na podziw. Wyniki lidera rankingu ATP pozwoliły mu sięgnąć po tytuł najlepszego sportowca roku w Europie. Wyprzedził… Roberta Lewandowskiego.

Trzy tytuły wielkoszlemowe, finał US Open, wygrana w paryskim Mastersie, dwa czwarte miejsca na igrzyskach olimpijskich i kolejny sezon zakończony na pierwszym miejscu w rankingu ATP – To lista najważniejszych sukcesów Novaka Dźokovicia w 2021 roku. Choć Serb nawet przy takich sukcesach odczuwa zapewne niedosyt, to nie ulega wątpliwości, że to imponujący dorobek. Dzięki niemu został w niedziele po raz czwarty wybrany Sportowcem Roku w Europie. Tenisista z Blegradu poprzednio wygrywał organizowany przez Polską Agencję Prasową plebiscyt w 2011, 2012 i 2015 roku.

Dźoković uzyskał 172 punkty, dzięki czemu wyraźnie pokona broniącego tego tytułu… Roberta Lewandowskiego. Choć Polak w ostatnich 12 miesiącach śrubował swoje rekordy strzeleckie w barwach Bayernu Monachium i reprezentacji Polski, to tym razem musiał uznać wyższość swojego znajomego. Kapitan polskiej kadry zebrał 133 punkty. Czołową trójkę zamknął mistrz F1 Max Verstappen z dorobkiem 125 punktów.

W przyszłym roku Dźoković stanie przed szansą na zrównanie się w liczbie zwycięstw w tym plebiscycie z Rogerem Federerem. Szwajcar wygrywał go w latach 2004-2007 i 2009. Sportsmenką Roku wybrano mistrzynię olimpijską w biegach na 5000 i 10000 metrów – Holenderkę Sifan Hassan. W ogólnym głosowaniu zajęła ona piąte miejsce.