Dżoković wyczekuje startu na Igrzyskach Olimpijskich

/ Artur Kobryn , źródło: tennismajors.com, foto: AFP

Choć do najbliższych Letnich Igrzysk Olimpijskich zostało jeszcze blisko półtora roku, to myśli Novaka Dżokovicia krążą już wokół startu w Paryżu. Serb ma nadzieję na skompletowanie przy tej okazji wszystkich najważniejszych tenisowych trofeów.

Złoty medal olimpijski to największy brakujący element w niezwykle bogatej tenisowej kolekcji Dżokovicia. Tenisista z Belgradu wygrał 22 turnieje wielkoszlemowe, z czego każdy z nich co najmniej dwa razy. Skompletował także zwycięstwa we wszystkich imprezach z cyklu Masters 1000, triumfował w ATP Finals oraz Pucharze Davisa. Kilka dni temu pobił też singlowy rekord wszech czasów tygodni jako numer jeden na świecie, należący wcześniej do Steffi Graf.

W turnieju olimpijskim Serb jak dotąd startował czterokrotnie i tylko raz zdołał stanąć na podium. Podczas swojego debiutu, w 2008 roku w Pekinie, zdobył brązowy medal po pokonaniu Amerykanina Jamesa Blake’a. Dwukrotnie, w Londynie w 2012 roku oraz dziewięć lat później w Tokio, przegrywał takie pojedynki. Największym niepowodzeniem był jego występ w Rio de Janeiro w 2016 roku, kiedy to na inaugurację zmagań przegrał z Juanem Martinem del Potro.

Przyszłoroczne igrzyska w Paryżu mogą być ostatnią szansą Serba na wywalczenie krążka z najcenniejszego kruszcu. W trakcie ich rozgrywania będzie już bowiem po swoich 37. urodzinach. Temat uzupełnienia swojego dorobku o olimpijskie złoto Dżoković poruszył podczas rozmowy z dziennikarzami w Dubaju. – Z niecierpliwością wyczekuję Igrzysk Olimpijskich. Mam nadzieję, że będę zdrowy i zdolny do gry w Paryżu w przyszłym roku. Turniej odbędzie się na nawierzchni ziemnej, na kortach Rolanda Garrosa, więc jestem zaznajomiony z tym obiektem. Liczę na to, że doczekam się tam mojego najlepszego olimpijskiego rezultatu – oznajmił lider rankingu ATP.

Turniej olimpijski w Paryżu rozpocznie się 27 lipca 2024 roku i potrwa do 4 sierpnia. W rywalizacji singlowej do walki o medale stanie 64 tenisistów.