Eastbourne. Debiutancki finał Leylah Fernandez

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Daria Kasatkina i Leylah Fernandez powalczą w sobotnim finale turnieju WTA 500 w Eastbourne. Obie panie pokonały swe półfinałowe rywalki po trzysetowych spotkaniach. 

Już w poniedziałek na londyńskich kortach rusza trzecia w sezonie lewa Wielkiego Szlema – Wimbledonu. Nie wszystkie zawodniczki zjechały się już do Londynu, niektóre jeszcze rywalizują w innych turniejach.

Dopiero po sobotnim finale nad Tamizę udadzą się między innymi Daria Kasatkina oraz Leylah Fernandez. Kanadyjka jako pierwsza zapewniła sobie awans do meczu o tytuł, a wszystko po tym jak pokonała 6:3, 3:6, 6:3 Madison Keys. Po tym jak panie podzieliły się setami, losy awansu rozstrzygnęła trzecia odsłona. W niej zawodniczka z Kraju Klonowego Liścia przełamała rywalkę, wychodząc na prowadzenie 2:0. Przewagi już nie oddała. A tym samym wystąpi w pierwszym w tym roku finale imprezy głównego cyklu. Będzie to również dla niej pierwszy mecz o tytuł na kortach trawiastych.

W nim rywalką zawodniczki z Montrealu będzie Daria Kasatkina, która w dotychczasowych dwóch spotkaniach obu pań, za każdym razem schodziła z kortu zwycięsko. Przepustką do sobotniego finału dla tenisistki z Toljatti stanowiła wygrana nad Jasmine Paolini. Włoszka wygrała pierwszego seta 6:3. W drugiej odsłonie nie wykorzystała żadnej z dwóch okazji na przełamanie serwisu przeciwniczki, która doprowadziła do decydującej odsłony.

W tej finalistka tegorocznego Roland Garros przełamała przeciwniczkę i wyszła na prowadzenie 2:0. Od tego momentu przegrała pięć gemów z rzędu. Turniejowa „szóstka” wypracowanej przewagi już nie oddała i wykorzystując czwartą piłkę meczową, zakończyła spotkanie.


Wyniki

Półfinały:

Daria Kasatkina (6) – Jasmine Paolini (Włochy, 3) 3:6, 7:5, 6:3

Leylah Fernandez (Kanada) – Madison Keys (USA, 4) 6:3, 3:6, 6:3