Eastbourne. Fritz powalczy o trzeci tytuł

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

Najlepsi tenisiści świata kończą przygotowania do Wimbledonu. Część z nich jest już w Londynie i trenuje, zaś inni szlifują formę poprzez rywalizację. W grze o tytuł mistrza męskiego turnieju w Eastbourne pozostało już tylko dwóch zawodników.

Impreza, rozgrywana na angielskim wybrzeżu, ma charakter łączony. W zmaganiach panów do ostatniego spotkania dotarli Taylor Fritz i Max Purcell.

Amerykanin otrzymał w brytyjskich zawodach najwyższe rozstawienie i wywiązał się z roli faworyta. Najlepszy zawodnik edycji 2019 i 2022 musiał jednak ciężko pracować na sukces w swoim półfinale. Twardy opór postawił 26-latkowi Australijczyk Aleksandar Vukić. Gracz z Sydney zmusił rywala do rozegrania dwóch tie-breaków, ale w obu dodatkowych gemach górę wzięły doświadczenie i sportowa klasa Fritza.

Po wygraniu ostatniej piłki Taylor powiedział:

Miałem sporo szans na przełamanie, ale jakoś nie mogłem ich zamienić na gemy. Pewnie w jednym lub dwóch przypadkach mogłem spisać się lepiej, ale generalnie on dobrze rozgrywał te punkty. Doceniam to. Może wygrana po dwóch tie-breakach nie wygląda najlepiej, ale jednocześnie daje mi pewność siebie, bo wiem, że umiem znaleźć drogę do zwycięstwa. Gram na dobrym poziomie, ale ten mecz jest trudny do oceny z powodu wiatru. Po tym, jak warunki nieco się poprawiły, poczułem, że łapię rytm. Przynajmniej wiem, że dobrze serwuję i potrafię wypracować okazje na „brejka”. Muszę je tylko lepiej wykorzystywać – podsumował Amerykanin.

Jak już wspominano, oponentem Fritza w finale będzie Max Purcell. Kwalifikant, który tak jak Vukić, pochodzi z Sydney, w półfinale uporał się z – grającym z „dziką kartą” – przedstawicielem gospodarzy – Billym Harrisem. Do rozstrzygnięcia pojedynku panowie potrzebowali trzech partii.

Dotychczas Purcell i Fritz stoczyli ze sobą jeden pojedynek. W zeszłym roku, w Bazylei, triumfował Amerykanin. Teraz reprezentant USA zagra o ósmy tytuł w karierze. Dla jego rywala będzie to pierwsza taka okazja. Zawodnik z Antypodów specjalizuje się bowiem w grze podwójnej.


Wyniki

 

Eastbourne (półfinały):

T. Fritz (USA, 1) – A. Vukić (Australia) 7:6 (5) 7:6(4)

M. Purcell (Australia, Q) – B. Harris (Wielka Brytania, WC) 6:4 4:6 6:4