Eastbourne. Wielki powrót Igi Świątek! Polka lepsza od Heather Watson

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek w niesamowitym stylu odniosła zwycięstwo w pierwszym meczu na trawie od dwóch lat. Polka odrobiła stratę podwójnego przełamania w trzecim secie i pokonała Heather Watson 6:3, 6:7(4), 7:5. 

Było to drugie spotkanie Igi Świątek z Heather Watson. W 2019 roku podczas eliminacji do turnieju w Toronto lepsza okazała się Polka, wygrywając 6:4, 6:2. Starcie w pierwszej rundzie Viking International Eastbourne od początku było niezwykle wyrównane. Przez pierwsze siedem gemów obie tenisistki utrzymywały podania i żadna z nich nie miała nawet jednej szansy na przełamanie. Pierwsze takie okazje pojawiły się w ósmym gemie dla Świątek. Był to najsłabszy gem serwisowy Watson i zakończyła go podwójnym błędem, co dało Polce breaka. Nasza reprezentantka dokończyła dzieła w następnym gemie i po 34 minutach objęła prowadzenie 6:3.

W drugiej odsłonie także nie brakowało kombinacyjnej i ofensywnej gry z obu stron, jednak zawodniczki nie wygrywały gemów serwisowych już tak pewnie. W pierwszym gemie Świątek miała dwa break pointy, ale wówczas rywalka wybroniła się solidnym podaniem. W czwartym gemie z kolei to Brytyjka mogła premierowo w spotkaniu odebrać Polce serwis. To się jednak nie udało i tenisistki kontynuowały zaciętą grę. Przy stanie 2:2 Watson obroniła kolejne break pointy i wygrała trwającego kilkanaście minut gema. To dodało jej skrzydeł, gdyż w następnym gemie pierwszy raz w meczu przełamała wyżej notowaną przeciwniczkę. Reprezentantka gospodarzy poczuła się zbyt pewnie i w siódmym gemie straciła przewagę, mimo że prowadziła 30:0. Po odrobieniu strat mistrzyni Roland Garros 2020 poszła za ciosem i wyrównała na 4:4. Ostatecznie losy drugiej partii rozstrzygnął tie-break. W nim Brytyjka objęła szybkie prowadzenie 3-0 i przewagi tej nie oddała już do końca seta. Finalnie wygrała decydującą rozgrywkę 7-4.

Wygrana odsłona podbudowała Watson. Podopieczna Alexandra Warda czuła się pewnie i popełniała mało błędów. Tym samym Brytyjka wyszła na prowadzenie 4:1, przełamując rywalkę dwukrotnie. Wydawało się, że w tym meczu nie będzie już wielkich emocji, gdyż starsza z tenisistek w pełni kontrolowała sytuację. Świątek jednak zaczęła grać swobodniej i stopniowo odrabiała straty. W efekcie lepszej gry od stanu 1:4 i 0:40 Polka zdobyła pięć gemów z rzędu i przerzuciła presję na przeciwniczkę. Watson zdołała przerwać serię warszawianki, ale już w dwunastym gemie nie była w stanie się wybronić i juniorska mistrzyni Wimbledonu 2018 zakończyła pojedynek przy drugiej piłce meczowej. Spotkanie trwało 2 godziny i 42 minuty.

Rywalką Świątek w drugiej rundzie będzie Daria Kasatkina.


Wyniki

Pierwsza runda singla:

Iga Świątek (Polska, 4) – Heather Watson (Wielka Brytania, WC) 6:3, 6:7(4), 7:5