Estoril. Norrie powalczy o pierwszy tytuł

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Cameron Norrie kontynuuje świetne występy w 2021 roku. Brytyjczyk wygrał 18. mecz w sezonie i w niedzielę powalczy o premierowy tytuł w cyklu ATP. Tenisista z Johannesburga pokonał w sobotę Marina Czilicia i o najwyższe trofeum zmierzy się z Albertem Ramosem-Vinolasem. Hiszpan okazał się lepszy od swojego rodaka Alejandro Davidovicha Fokiny.

W tym sezonie jedynie Stefanos Tsitsipas i Andriej Rublow mają więcej zwycięstw na koncie niż Cameron Norrie. Brytyjczyk wygrał w sobotę 18. pojedynek w 2021 roku i zrównał się w tej klasyfikacji z Jannikiem Sinnerem. 25-latek urodzony w Johannesburgu rozegrał solidny mecz przeciwko Marinowi Cziliciowi i wyeliminował najwyżej rozstawionego tenisistę, który pozostał w najlepszej „czwórce” Millennium Estoril Open 2021.

Początek spotkania należał do Chorwata, który objął prowadzenie 3:0. Od tego momentu jednak to Norrie zaczął dominować i wymuszać błędy na rywalu. Brytyjczyk odrobił straty i grał ofensywniej, starając się atakować forehand mistrza US Open 2014. To przynosiło zamierzone efekty, a losy seta rozstrzygnął tie-break, w którym także Czilić jako pierwszy zdobył przewagę. Jednak ponownie starszy z zawodników nie wykorzystał szansy i po prawie godzinie gry niżej notowany tenisista wyszedł na prowadzenie.

W drugiej odsłonie to ponownie Norrie był aktywniejszy. Starał się przejmować inicjatywę w wymianach i nie pozwolił Chorwatowi odebrać sobie serwisu. Sam natomiast uzyskał kluczowe przełamanie w ostatnim gemie meczu i cieszył się z awansu do drugiego finału w karierze. Pierwszy miał miejsce w 2019 roku w Auckland, jednak Brytyjczykowi nie udało się wywalczyć tytułu.

W niedzielę więc stanie przed kolejną szansą na zdobycie premierowego trofeum w głównym cyklu. Jego rywalem będzie Albert Ramos-Vinolas, który w tym sezonie ma najwięcej zwycięstw (15) na kortach ziemnych spośród wszystkich tenisistów. 33-latek z Barcelony w sobotę pokonał rodaka Alejandro Davidovicha Fokinę, który nie wykorzystał swoich szans w drugim secie.

Spotkanie rozpoczęło się od przełamania na korzyść młodszego z Hiszpanów, jednak po tym breaku Davidovich Fokina przegrał sześć gemów z rzędu i całkowicie dał się zdominować rywalowi. 21-latek z Malagi nie podłamał się tym faktem i od początku drugiej odsłony ponownie grał ofensywnie. W czwartym gemie przełamał przeciwnika, a następnie objął prowadzenie 4:1. To jednak okazało się niewystarczające, by wyrównać stan meczu na 1:1 w setach. Ramos-Vinolas zerwał się do walki i kolejny raz zanotował zwycięsko serię, tym razem pięciu gemów.

Ramos-Vinolas awansował do drugiego finału w tym sezonie. Pierwszy miał miejsce w Cordobie. W niedzielę Hiszpan powalczy o trzeci tytuł w karierze. Ostatni zdobył dwa lata temu w Gstaad. Pojedynek finałowy będzie trzecim spotkaniem pomiędzy Ramosem-Vinolasem a Norrie’em. Poprzednie dwa starcia wygrał tenisista z Półwyspu Iberyjskiego.

Półfinały singla:

Cameron Norrie (Wielka Brytania) – Marin Czilić (Chorwacja, 6) 7:6(5), 7:5

Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania, 7) – Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 8) 6:1, 6:4