Europa obroniła puchar po szalonej niedzieli

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Alexander Zverev pokonał Milosa Raonicia 6:4, 3:6, 10-4 w ostatnim meczu tegorocznej edycji Laver Cup. Tym samym zapewnił drużynie Europy trzeci z rzędu triumf w rozgrywkach nad reprezentacją Reszty Świata. 

Po pierwszych dwóch dniach rywalizacji w genewskiej hali Palexpo drużyna Europy pod dowództwem Bjorna Borga prowadziła z reprezentacją Reszty Świata 7:5 i końcowy rezultat był sprawą otwartą. Jednak chyba niewielu się spodziewało, że losy tego w czyje ręce w tym roku powędruje Puchar Lavera, będą się decydować do ostatnich minut rywalizacji.

Jako pierwsi do walki w niedzielny poranek mieli stanąć Roger Federer i Rafael Nadal, a ich rywalami mieli być John Isner i Jack Sock. Hiszpan zgłosił jednak problem z lewą dłonią. To sprawiło, że w parze ze Szwajcarem wystąpił Stefanos Tsitsipas. Amerykański debel bardzo dobrze wywiązał się ze swojej roli i wyprowadził drużynę Reszty Świata na prowadzenie 8:7 w meczu. Zaraz po nich na korcie pojawili się Dominic Thiem i Taylor Fritz. Podbudowany postawą swych kolegów tenisista amerykański pokonał Austriaka. Tym samym drużyna Reszty Świata była już tylko jedną wygraną od końcowego triumfu w imprezie.

Zwycięstwo mógł zapewnić John Isner. Jednak „Big John” w dziesiątym meczu przeciwko Rogerowi Federerowi poniósł ósmą porażkę. Dla Szwajcara to szóste zwycięstwo singlowe w rozgrywkach Pucharu Lavera. O tym, czy imprezę po raz trzeci wygra zespół dowodzony przez Bjorna Borga, czy ekipa, której kapitanem jest John McEnroe, zadecydował pojedynek między Alexandrem Zverev a Milosem Raoniciem.  O losach pierwszych dwóch setów meczu rozstrzygnęły dwa przełamania. Zatem po trzech dniach rywalizacji i dwunastu meczach losy końcowego triumfu miały rozstrzygnąć się w super tie-breaku. W tym lepiej zaprezentował się tenisista naszych zachodnich sąsiadów. Raonic popełnił więcej błędów i to przesądziło o końcowym triumfie Alexandra Zvereva i zespołu Europy w trzeciej edycji Pucharu Lavera.

 

 


Wyniki

Europa – Reszta Świat

Dominic Thiem – Denis Shapovalov 6:4, 5:6, 13-11

Fabio Fognini – Jack Sock 1:6, 6:7(3)

Stefanos Tsitsipas – Taylor Fritz 6:2, 1:6, 10-7

Roger Federer/Alexander Zverev – Denis Shapovalov/Jack Sock 6:3, 7:5

Alexander Zverev – John Isner 7:6(2), 4:6, 1-10

Roger Federer – Nick Kyrgios 6:7(5), 7:5, 10-7

Rafael Nadal – Milos Raonic 6:3, 7:6(1)

Rafael Nadal/Stefanos Tsitsipas – Nick Kyrgios/Jack Sock 4:6, 6:3, 6-10

Roger Federer/Stefanos Tsitsipas – John Isner/Jack Sock 7:5, 4:6, 6-10

Dominic Thiem – Taylor Fritz 5:7, 7:6(3), 5-10

Roger Federer – John Isner 6:4, 7:6(3)

Alexander Zverev – Milos Raonic 6:4, 3:6, 10-4