Fed Cup: mistrzynie, mistrzynie, mistrzynie!

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: ITF

Iga Świątek, Maja Chwalińska i Stefania Rogozińska-Dzik mistrzyniami juniorskiego Fed Cup. Polki we wspaniałym stylu nawiązały do sukcesu sióstr Radwańskich. W finale pokonały 2-1 kolejne faworytki – Amerykanki. Znów zdecydował popisowy debel.

W półfinale poskromiły murowane faworytki Rosjanki, w finale nie mniej groźne zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych. Przeciwniczki mogły się pochwalić lepszym rankingiem, większymi sukcesami na juniorskim polu, ale w niedzielę w Budapeszcie znów były polskie okrzyki radości, polskie szczęście po ostatniej piłce.

Jedenaście lat minęło od turnieju w Barcelonie, wówczas mistrzostw świata, i triumfu Agnieszki i Urszuli Radwańskiej oraz Maksymilii Wandel. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że następczynie są i chcą podbijać świat. W niedzielę to udowodniły, triumfując w juniorskim Fed Cup. Na początku lipca zdobyły srebro w drużynowych mistrzostwach Europy – także w Budapeszcie. W konfrontacji z zespołami z całego świata już nie miały sobie równych.

Zaczęło się tak jak w półfinałowym starciu z reprezentacją Rosji. I skończyło tak samo. Remis po dwóch meczach singlowych, porażka Chwalińskiej z Claire Liu, imponująca wygrana Świątek z czwartą juniorką globu Amandą Anisimovą i decydujący debel ze wspomnianą Liu i Caty McNally. A ten był popisem mistrzyń Europy w grze podwójnej do lat 16. Grały jak z nut, koncertowo. Pierwszy set zacięty, ale z dobrym początkiem w wykonaniu Polek i wypracowaną przewagą, która pozwoliła wygrać 6:4.

Drugi? Kapitalny, popisowy! Mocno uderzała ćwierćfinalistka Roland Garros, przy siatce rakietą niczym różdżką pracowała wciąż 14-letnia zawodniczka z Dąbrowy Górniczej. 1:0, 2:0, 3:0, 4:0, 5:0 – przewaga wciąż rosła, z każdym gemem zbliżały się do chwili triumfu. Presja, wielka szansa ich nie zjadła. Postawiły przysłowiową kropkę nad „i”. 6:0 – trudno lepiej zwieńczyć piękny turniej, we wspanialszy sposób przypieczętować niewątpliwie ogromny sukces polskiego tenisa.


Wyniki

Polska – USA 2:1
Maja Chwalińska – Claire Liu 3:6, 4:6
Iga Świątek – Amanda Anisimova 6:4, 6:2
I. Świątek, M. Chwalińska – C. Liu, C. McNally 6:4, 6:0