Federer awansował i odzyskał rekord

/ Jakub Karbownik, źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Novak Dźoković i Roger Federer zameldowali się w czwartek w ćwierćfinale turnieju rangi ATP Masters 1000 w Szanghaju. Serb pokonał w dwóch setach Johna Isner, z kolei Roger Federer w takim samym stosunku okazał się lepszy od Davida Goffina.

Szwajcar to jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów w historii i posiadacz wielu rekordów. Do niedawna do Federera należała największa liczba zwycięstw w turniejach rangi Masters 1000. Utracił jednak ten rekord na rzecz Rafaela Nadal w sierpniu. W czwartek, wygrywając po raz 381 mecz w turnieju tej rangi, były lider rankingu ATP wyrównał wynik Hiszpana.

W meczu trzeciej rundy mistrz z 2014 roku zmierzył się z Davidem Goffinem. Dotychczas obaj tenisiści spotykali się jedenastokrotnie i tylko raz zwycięstwo odniósł Belg. Rozstawiony z numerem trzynaście tenisista także w czwartek sprawił dużo kłopotów Szwajcarowi. Po tym, jak w dziesiątym gemie obronił piłkę setową, prowadząc 6:5 nie wykorzystał dwóch szans na wygranie partii. W tie-breaku rozstawiony z numerem dwa Szwajcar ponownie przetrzymał napór rywala i wygrał seta. W drugiej odsłonie kluczowe momenty miały miejsce w siódmym gemie. To wtedy Szwajcar przełamał podanie rywala. Wypracowanej przewagi już nie oddał i po raz 87. awansował do ćwierćfinału turnieju rangi ATP Masters 1000. To rekordowe osiągnięcie.

Do najlepszej ósemki awansował również Novak Dźoković. Najwyżej rozstawiony tenisista musiał stawić czoła mistrzowi asów – Johnowi Isnerowi. Amerykanin, który w spotkaniu trzeciej rundy jako pierwszy tenisista w sezonie zaserwował tysięcznego asa, nie sprostał rywalowi. O losach spotkania zadecydowały dwa przełamania serwisu, po jednym w każdej z partii. W pierwszej odsłonie „Big John” oddał gema serwisowego przy stanie 6:5 dla rywala. Z kolei w drugim secie lider rankingu ATP wykorzystał już pierwszą okazję do odebrania podania przeciwnikowi, w drugim gemie. Przewagę przełamania utrzymał do końca i odniósł 350. zwycięstwo w turnieju rangi ATP Masters 1000.

Roger Federer o rekordową wygraną w turnieju tej rangi zagra z Alexandrem Zverevem. Z kolei przeciwnikiem Serba będzie Stefanos Tsitsipas. W ćwierćfinałach zagrają również Alexander Zverev, Dominic Thiem, Fabio Fognini i Matteo Berrettini.

Trzecia runda singla:

Novak Dźoković (Serbia, 1) – John Isner (USA, 16) 7:5, 6:3

Roger Federer (Szwajcaria, 2) – David Goffin (Belgia, 13) 7:6(7), 6:4

Daniił Miedwiediew (Rosja, 3) – Vasek Pospisil (Kanada, Q) 7:6(5), 7:5

Dominic Thiem (Austria, 4) – Nikoloz Basilaszwili (Gruzja, 15) 6:3, 6:4

Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Andrej Rublew (Rosja) 6:0, 7:6(4)

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 6) – Hubert Hurkacz (Polska) 7:5, 4:6, 7:6(5)

Fabio Fognini (Włochy, 10) – Karen Chaczanow (Rosja, 7) 6:3, 7:5

Matteo Berrettini (Włochy, 11) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 8) 7:6(5), 6:4