Federer celuje w Igrzyska w Rio

/ Michał Jaśniewicz, źródło: hurriyetdailynews.com/własne, foto: AFP

Roger Federer podczas swojego tourne po Ameryce Południowej przyznał, iż jego celem jest występ za trzy i pół roku w Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Rio de Janeiro.

17-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych nie ma w swoim dorobku tylko złota olimpijskiego w singlu. W tym roku przegrał finał IO w Londynie z Andy Murray’em. Cztery lata temu zdobył zaś złoto w Pekinie, ale w grze podwójnej (w parze ze Stanislasem Wawrinką).

Moim celem jest bycie tuta za trzy i pół roku, by wystąpić w Igrzyskach w Rio – przyznał w czwartek Federer, podczas rozgrywek pokazowych w Brazylii.

Szwajcarski mistrz w przyszłym roku planuje znacząco ograniczyć harmonogramy występów, tak by jego organizm zniósł trudny związane z długoletnią karierą wyczynową. Podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich Federer będzie miał 35 lat.

Staram się ograniczyć ilość moich startów, gdyż nie jestem w stanie grać w dwudziestu pięciu turniejach w roku – przyznał wicelider rankingu, który na przyszły sezon ma zaplanowanych 17 turniejów i najprawdopodobniej zrezygnuje ze startu w Miami, Monte Carlo, a także swojej rodzinnej Bazylei.

W serii występów pokazowych w Brazylii udział biorą również reprezentant gospodarzy Thomaz Bellucci oraz Jo-Wilfried Tsonga, Tommy Haas i Tommy Robredo, zaś wśród kobiet Wiktoria Azarenka, Maria Szarapowa i Serena Williams.

Jestem bardzo podekscytowany byciem tutaj. Czekałem na to od lat. Przez większość życia jestem w podróży. Do tej pory nie miałem możliwości przybycia tutaj – przyznał Roger Federer w rozmowie z brazylijskim dziennikarzem.