Federer ekspresem do II rundy!

/ Michał Krogulec , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer rozpoczął marszrutę po 10. triumf w Bazylei. W pierwszym pojedynku z Niemcem Peterem Gojowczykiem nie miał problemów i wygrał w 53 minuty 6:2, 6:1. To był 110. wygrany mecz Rogera Federera, w mniej niż godzinę!

Szwajcar zainaugurował tegoroczną edycję od uspokojenia własnych sympatyków. Jeszcze w weekend poprzedzający inaugurację imprezy głównej poinformował, że dopóki będzie grał zawodowo w tenisa, to zawsze będzie cieszyć oczy publiczności zgromadzonej w hali św. Jakuba w Bazylei.

Spóźnialscy na pierwszy mecz Federera, nie wiele zobaczyli. Czternastokrotny finalista turnieju posłał przeciwko Gojowczykowi 34 kończące uderzenia, popełniając 18 niewymuszonych błędów, wygrywając po pierwszym podaniu 82% punktów. Zegar zatrzymał się przy wyniku 6:2, 6:1 i wskazał 53 minuty. Rekord to nie jest, ponieważ pięć lat temu było szybciej. Wówczas Gillesa Müllera zaprosił do szatni po trzech kwadransach.

Przed meczem z Gojowczykiem, Maestro spędził na korcie w Bazylei we wszystkich występach 7071 minut, rozgrywając 11 218 punktów, z czego 1086 zwycięskich. Helwet wygrał 1086 gemów, co dało mu 151 setów. To wszystko to tylko liczby, które mogą tylko wzrosnąć do niebotycznych rozmiarów, do których być może nikomu nie uda się zbliżyć.

Federer wszedł w turniej zatem spokojnie, bez fajerwerków, choć był to jego 1500 mecz w ATP World Tour. Na pewno frapująco zapowiada się ewentualny ćwierćfinał w piątek, bo na horyzoncie jawi się postać Stana Wawrinki. Wcześniej Roger Federer zagra, najprawdopodobniej w środę, ze zwycięzcą pojedynku pomiędzy Radu Albotem a Dusanem Lajoviciem. Trudno wróżyć, kiedy następny tak szybki mecz Rogera Federera. Dla przykładu, to był jego 110. triumf w spotkaniu, w którym na korcie spędził mniej niż 60 minut. Rafael Nadal miał takich zwycięstw 15, Andy Murray 21, Novak Dźoković 42, Tomas Berdych 46.