Federer nie pomścił Wawrinki. Sensacyjna porażka Szwajcara!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer niespodziewanie przegrał 3:6, 4:6 z Andriejem Rublowem w 3. rundzie turnieju w Cincinnati. Dla Szwajcara była to dopiero siódma porażka w obecnym sezonie. Wcześniej sposób na niego znajdowały jednak największe gwiazdy: dwukrotnie Thiem i Tsitsipas, a po razie Dźoković i Nadal.

Szybka porażka w Cincinnati oznacza, że pomiędzy Wimbledonem a US Open Federer rozegra tylko dwa mecze. W przyszłym tygodniu nie planuje bowiem wystąpić w żadnej imprezie. Przed amerykańskim szlemem zostało więc zasiane ziarno niepewności. Forma 38-letniego Szwajcara będzie sporą niewiadomą. Jeśli jednak miałby przyjechać do Nowego Jorku w podobnej dyspozycji co do Cincinnati, jego przygoda z zawodami może nie potrwać długo.

Porażki z Rublowem nie można bowiem nazwać przypadkową. 21-letni Rosjanin wyszedł na kort bez kompleksów, podbudowany zwycięstwami nad Stanem Wawrinką i Nikolozem Basilaszwilim z poprzednich rund. Zanim Szwajcar się obejrzał, został już dwukrotnie przełamany. Odpowiedział co prawda gemem zdobytym przy podaniu rywala, ale na niewiele się to zdało. Pierwszego seta przegrał 3:6, a po stronie plusów można było zapisać jedynie trzy efektowne returny z forhendu.

W drugim secie mecz się wyrównał, ale to wciąż nie był Federer, którego kibice pamiętali z dotychczasowych występów w obecnym sezonie. Dość powiedzieć, że w pięciu gemach serwisowych Rosjanina zdobył tylko cztery punkty. Mógł dać sobie szansę na więcej, ale nawet przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu systemu hawk-eye był tego dnia nieskuteczny. Prosił o sprawdzenie, kiedy sędziowie mieli rację, a milczał kiedy się mylili. Po 61 minutach gry było już po wszystkim. Rublow wygrał 6:3, 6:4 i sprawił jedną z największych niespodzianek w obecnym sezonie.

Ćwierćfinałowym przeciwnikiem 21-latka z Moskwy będzie jego starszy rodak, Daniił Miedwiediew. Drugi z Rosjan nie dał dziś najmniejszych szans Janowi-Lennardowi Struffowi, oddając mu tylko trzy gemy. Wynik może wskazywać na to, że Niemiec nie doszedł do siebie po morderczym spotkaniu ze Stefanosem Tsitsipasem z poprzedniej rundy.

Wyłoniono też już dwie pary ćwierćfinałowe w dolnej połowie drabinki – Roberto Bautista Agut zagra z Richardem Gasquetem, a Yoshihito Nishioka z Davidem Goffinem. Awans do ćwierćfinału był szczególnie ważny dla Bautisty Aguta. Hiszpan dzięki punktom zdobytym w Cincinnati po raz pierwszy w karierze awansuje do czołowej dziesiątki rankingu ATP.