Federer nie sprostał Nadalowi

/ Maciej Pietrasik , źródło: AFP, foto: własne

Rafael Nadal po raz szósty ograł na Roland Garros Rogera Federera. Szwajcar starał się nawiązać walkę z rywalem, ale jedenastokrotny mistrz turnieju znów okazał lepszy. O dwunasty triumf powalczy z Novakiem Dżokoviciem lub Dominikiem Thiemem.

Roger Federer wrócił na paryskie korty po czterech latach. Trudno było spodziewać się, że na Roland Garros znów zagra z Nadalem, a w drodze do półfinału straci zaledwie jednego seta. Szwajcar udowodnił jednak, że wciąż może odprawiać kolejnych rywali także na nawierzchni ziemnej. Sęk w tym, że Nadala na Roland Garros nie potrafił ograć nawet wtedy, gdy był w szczytowej formie – spotkali się tu wcześniej pięciokrotnie, Federer tylko dwa razy ugrał po secie. Tak było w finale sprzed ośmiu lat, będącym ostatnim pojedynkiem obu na korcie im. Philippe’a Chartiera.

Hiszpan był faworytem, mimo że po raz ostatni wygrywał z odwiecznym rywalem jeszcze w 2014 roku. Od tego czasu w pięciu kolejnych spotkaniach lepszy był Federer. Grali jednak w Paryżu, królestwie Nadala, jedenastokrotnego mistrza turnieju. Obu przeszkadzał dziś silny wiatr, przez który gra z jednej strony kortu była zdecydowanie trudniejsza. Turniejowy numer trzy miał początkowo większe problemy z przystosowaniem się do tych warunków, przez co pierwszego seta rozpoczął od stanu 0:3. Nadal tej przewagi nie wypuścił już z rąk, bo gdy nawet stracił serwis, to natychmiast odpowiedział jeszcze jednym przełamaniem i wygrał 6:4.

Druga odsłona zaczęła się lepiej dla Federera, który prowadził 2:0. Potem od razu dał się jednak przełamać, i to grając z tej lepszej strony kortu – razem z wiatrem. Kluczowy dla tego seta i całego meczu okazał się gem przy stanie 4:4. Serwujący Szwajcar prowadził wówczas już 40-0, ale nie potrafił tego wykorzystać. Hiszpan zdobył pięć kolejnych punktów, przełamał rywala, a to dodało mu mnóstwo pewności siebie. Po chwili zakończył partię, a w trzeciej okazał się już zdecydowanie lepszy, dwukrotnie przełamując rywala.

Po dwóch godzinach i 25 minutach Nadal zwyciężył ostatecznie 6:3, 6:4, 6:2 i po raz dwunasty awansował do finału Roland Garros. Czy w niedzielę sięgnie po dwunasty tytuł? Wydaje się to bardzo prawdopodobne, choć Novak Dżoković i Dominic Thiem z pewnością nie poddadzą się bez walki. Dla Federera powrót do Paryża i tak był bardzo udany, a owacja na stojąco, jaką dostał na koniec od skandującej jego imię publiki, jest tego najlepszym dowodem.


Wyniki

Półfinał singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Roger Federer (Szwajcaria, 3) 6:3, 6:4, 6:2