Federer nie zagra w Australian Open!

/ Szymon Adamski , źródło: własne / apnews.com, foto: AFP

W nadchodzącej edycji Australian Open kibice nie zobaczą Rogera Federera. 20-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych opuści tę imprezę po raz pierwszy od 1999 roku. 

Federer obecnie przebywa w Dubaju, gdzie przygotowuje się do startów w 2021 roku. Choć kibice bardzo chcieliby go zobaczyć już w Australii, Szwajcar podjął inną decyzję. Po raz pierwszy w zawodowej karierze opuści Australian Open. Zadebiutował w tej imprezie jeszcze w XX wieku – w 2000 roku. Wówczas dotarł do trzeciej rundy, tworząc swego rodzaju granicę. W kolejnych 20 występach zawsze do niej docierał, a najczęściej ją przekraczał. Nigdy nie odpadł natomiast wcześniej.

Federer to sześciokrotny triumfator australijskiej lewy Wielkiego Szlema. To właśnie w Melbourne, w styczniu 2018 roku po raz ostatni cieszył się z wielkoszlemowego zwycięstwa.

– Roger zdecydował się nie grać w Australian Open 2021. W ciągu ostatnich kilku miesięcy poprawił się stan jego kolana i sprawności. Po konsultacji z zespołem zdecydował, że najlepszą decyzją na dłuższą metę będzie jednak powrót do rywalizacji po Australian Open – przekazał Tony Godsick, menadżer Federera,  w oświadczeniu dla agencji prasowej AP.

Dokładny harmonogram nie został jeszcze opracowany przez szwajcarskiego tenisistę i jego współpracowników, natomiast wciąż możliwy jest powrót do gry w lutym. Na razie nie wiadomo jednak, gdzie i kiedy zostaną rozegrane turnieje ATP po zakończeniu Australian Open.

Pocieszająca informacja jest taka, że stan zdrowia Federera się poprawia. Szwajcar nie spieszy się z powrotem na korty, dlatego kibice mogą być pewni, że kiedy już zdecyduje się na ten krok, na pewno będzie doskonale przygotowany.

Rezygnacja Federera to też dobra informacja dla polskich tenisistów. Hubert Hurkacz jest bliższy rozstawienia w Australian Open, a Kamil Majchrzak uniknięcia eliminacji do tego turnieju. Tenisista z Piotrkowa Trybunalskiego zajmuje teraz pierwsze miejsce na liście rezerwowych. Do turnieju głównego za Rogera Federera wszedł Portugalczyk Pedro Sousa.