Federer o krok od dziesiątego triumfu

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Roger Federer pokonał Stefanosa Tsitsipasa 6:4, 6:4 i po raz piętnasty wystąpi w finale Swiss Indoors Basel. Rywalem Szwajcaria w niedzielnym meczu będzie Alex de Minaur.

Ostatni raz szwajcarskiego mistrza w meczu o tytuł imprezy rozgrywanej w rodzinnym mieście zabrakło w 2016. Wówczas Federer w ogóle nie przystąpił do rywalizacji . Poza turniejem rozgrywanym przed trzema laty, były lider rankingu ATP występuje w meczu o tytuł nieprzerwanie od roku 2006. Wówczas po raz pierwszy wygrał rodzimą imprezę, podczas której jako dziecko pełnił funkcję chłopca do podawania piłek.

W sobotę 38-letni tenisista pokonał w dwóch setach Stefanosa Tsitsipasa. Jest to jego pięćdziesiąty wygrany mecz w sezonie. O losach obu partii zdecydowały pojedyncze przełamania. Szansę na korzystny wynik w pierwszym secie tenisista grecki stracił w piątym gemie. W drugiej odsłonie zawodnik z Aten przegrał już pierwszego gema serwisowego. Dalsza część seta potoczyła się już po myśli reprezentanta gospodarzy, który po 80 minutach zakończył spotkanie.

– Ciesze się z kolejnego dobrego spotkania, jakie udało mi się rozegrać. To niesamowite, że po raz kolejny wystąpię tutaj w meczu o tytuł. Jestem bardzo podekscytowany – przyznał na pomeczowej konferencji dziewięciokrotny mistrz Swiss Indoors Basel, którego rywalem w niedzielnym meczu będzie Alex de Minaur.

Grający w Bazylei dzięki dzikiej karcie tenisista w pierwszym sobotnim półfinale pokonał Reilly’ego Opelkę. Pojedynek był niezwykle zacięty, o czym świadczy fakt, że każdy z setów rozstrzygał się w tie-breaku. Tylko w pierwszej partii obaj zawodnicy zaliczyli po jednym przełamaniu podania, a w kolejnych dwóch odsłonach zarówno Australijczyk, jak i Amerykanin wygrali wszystkie gemy przy własnym podaniu.

Debiutujący w szwajcarskiej imprezie tenisista z Antypodów powalczy w niedzielę o czwarty tegoroczny tytuł mistrzowski. Po wygranych w Sydney, Atlancie i Zhuhai niespełna 21-letni tenisista zapewne będzie chciał zaskoczyć rywala, tym bardziej że zmierzą się po raz pierwszy, i sięgnąć po pierwszy europejski tytuł.