Federer ograł Wawrinkę i zagra z Nadalem!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Federer Wawrinka

Rafael Nadal i Roger Federer po raz szósty zmierzą się z sobą w Roland Garros! Hiszpan błyskawicznie uporał się z Keiem Nishikorim, Federer w czterech partiach ograł rodaka, Stana Wawrinkę. Tym samym zrewanżował się mu za porażkę sprzed czterech lat.

Sezon 2015 był ostatnim, w którym Roger Federer wystąpił na Roland Garros – w ćwierćfinale przegrał wówczas ze Stanem Wawrinką, a w kolejnych trzech latach nie pojawiał się w Paryżu. Najpierw z powodu kontuzji, później z własnej woli opuszczał część sezonu rozgrywaną na kortach ziemnych. Tym razem wrócił jednak do rywalizacji w drugiej lewej Wielkiego Szlema, a w drodze do ćwierćfinału nie stracił seta.

W walce o półfinał dostał szansę rewanżu na Wawrince. Od początku meczu Federer znakomicie radził sobie przy własnym podaniu. W partii otwarcia ani razu nie musiał bronić break pointa. Sam nie wykorzystał co prawda czterech okazji na przełamanie rywala, lecz wygrał w tiebreaku. Drugi set to także niewykorzystane szanse Federera, który miał trzy break pointy. Jedna chwila słabości i okazja dla Wawrinki skończyła się za to przełamaniem i w spotkaniu mieliśmy już remis.

W trzeciej odsłonie wydawało się przez moment, że będziemy świadkami powtórki sprzed czterech lat. Wawrinka jako pierwszy wywalczył przełamanie i prowadził 4:3, ale Federer natychmiast odrobił straty. W końcówce emocji było mnóstwo – najpierw starszy ze Szwajcarów miał dwa setbole przy podaniu Stana, przy stanie 5:5 to Wawrinka mógł przełamać rywala. Ostatecznie znów wszystko rozstrzygnęło się dopiero w tiebreaku, którego Federer wygrał 7-5.

Czwarty set został przerwany przy stanie 3:3 przez opady deszczu. Wcześniej turniejowy numer trzy miał pięć break pointów, lecz nie wykorzystał żadnego z nich. Decydujący dla losów meczu okazał się dziewiąty gem, w którym Federer wywalczył wreszcie breaka. Zakończenie meczu nie przyszło mu jednak łatwo, bo Wawrinka miał okazję na wyrównanie. Ostatecznie przy trzecim meczbolu wszystko stało się jasne – Federer zwyciężył 7:6(4), 4:6, 7:6(5) 6:4 i w walce o szósty finał zmierzy się z Rafaelem Nadalem.

Hiszpan przez turniej idzie jak burza, do tej pory seta urwał mu tylko David Goffin. Ćwierćfinał z Keiem Nishikorim Nadal zakończył w niecałe dwie godziny, tracąc zaledwie pięć gemów. W pierwszej partii przełamał rywala dwukrotnie, w drugiej uczył to cztery razy (sam stracił też podanie), do wygrania trzeciego seta wystarczył jeden break. Trzecia partia była najbardziej zacięta, choć Nishikori potrzebował też pomocy fizjoterapeuty. Także to spotkanie zostało przerwane przez deszcz (przy stanie 4:2 w trzecim secie), ale przerwa nie wybiła Nadala z rytmu i Hiszpan wygrał 6:1, 6:1, 6:3.

Półfinał między Nadalem i Federerem będzie 39. oficjalnym starciem obu tenisistów i pierwszym od 2017 roku. W Roland Garros rywalizowali wcześniej pięciokrotnie – w jednym półfinale i czterech finałach. Szwajcarowi jeszcze nigdy nie udało się urwać rywalowi więcej niż jednego seta.

Ćwierćfinały singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Kei Nishikori (Japonia, 7)
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Stan Wawrinka (Szwajcaria, 24) 7:6(4), 4:6, 7:6(5) 6:4