Federer stracił seta! Podobnie zaczął Wawrinka

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Własne, foto: AFP

Podobnie jak Wimbledon, tak i US Open Roger Federer rozpoczął od straty seta. Czy tak samo zakończy nowojorski turniej, jak londyński? Do zera nie zdołali również wygrać Stan Wawrinka i David Goffin.

Rywalem Rogera Federera w pierwszej rundzie US Open był hinduski kwalifikant Sumit Nagal. Rozstawiony z trójką Szwajcar wyszedł na mecz nieco rozkojarzony. W pierwszej partii popełnił trzy podwójne błędy serwisowe i nie były to jedyne problemy, z jakimi się borykał. Wykorzystał to odważnie nastawiony 22-letni rywal, wygrywając pierwszego seta. Od drugiej partii, wygranej do 1, tenisista rozstawiony z „3” prezentował już taką grę, do jakiej nas przyzwyczaił, szybko kończąc marzenia Hindusa o sensacji. Tym zwycięstwem Federer zapewnił sobie udział w Nitto ATP Finals na koniec sezonu.

Łatwego początku nie miał Stan Wawrinka. Drugi ze Szwajcarów również stracił seta, a i cały mecz był wyrównany. Nie jest to jednak taką niespodzianką, jak w przypadku Federera. Tenisista z Lozanny mierzył się bowiem z wielce utalentowanym 18-letnim Włochem Jannikiem Sinnerem. Kwalifikant był lepszy od Szwajcara w trzeciej partii. Pozostałe przegrał po momentami zaciętej rywalizacji, pokazując, że ma wielkie możliwości. Teraz Wawrinkę czeka mecz z Jeremy’m Chardy’m – pogromcą Huberta Hurkacza.

W czterech setach mecz rozstrzygnął także David Goffin. Belgowi długo stawiał się Corentin Moutet z Francji. Reprezentant Trójkolorowych wygrał drugą część meczu, lecz potem opadał stopniowo z sił. W ostatniej partii nie wygrał już nawet gema.

Niespodziankami były porażki Sama Querreya, Taylora Fritza i Guido Pelli. Pierwszy z nich uległ w czterech setach Juanowi Ignaciowi Londero. Drugi z faworytów gospodarzy okazał się słabszy od weterana Feliciano Lopeza, którego pokonał tylko w pierwszej partii. Argentyńskiego ćwierćfinalistę Wimbledonu w starciu z Pablo Carreno Bustą również stać było tylko na jednego seta.

Uwagę warto zwrócić jeszcze na mecz lucky losera Paolo Lorenziego. Włoch, który zastąpił w turnieju Kevina Andersona, mierzył się nieznanym Zacharym Svajdą. Ten niespełna 17-letni Amerykanin w rankingu ATP zajmuje dopiero 1415. miejsce, ale otrzymał od organizatorów „dziką kartę”. Najwyraźniej nie bez powodu, bo z doświadczonym rywalem prowadził już 2-0 w setach i choć ostatecznie przegrał, to dopiero w piątym secie naprawdę opadł z sił. Jego poczynaniom warto będzie się przyglądać.

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Sumit Nagal (Indie, Q) 4:6, 6:1, 6:2, 6:4

Borna Czorić (Chorwacja, 12) – Jewgienij Donskoj (Rosja, Q) 7:6(7), 6:3, 6:0

David Goffin (Belgia, 15) – Corentin Moutet (Francja) 6:3, 3:6, 6:4, 6:0

Pablo Carreno Busta (Hiszpania) – Guido Pella (Argentyna, 19) 6:3, 4:6, 7:6(2), 6:3

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 23) – Jannik Sinner (Włochy, Q) 6:3, 7:6(4), 4:6, 6:3

Lucas Pouille (Francja, 25) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 4:6, 6:4, 6:4

Feliciano Lopez (Hiszpania) – Taylor Fritz (Stany Zjednoczone, 26) 3:6, 6:4, 6:3, 6:4

Kamil Majchrzak (Polska, LL) – Nicolas Jarry (Chile) 6:7(2), 7:6(5), 7:6(8), 1:6, 6:4

Jeremy Chardy (Francja) – Hubert Hurkacz (Polska) 3:6, 6:3, 6:7(6), 6:1, 6:4

Hugo Dellien (Boliwia) – Kwon Soon-woo (Korea Południowa, Q) 6:3, 6:4, 2:6, 2:3 i krecz

Paolo Lorenzi (Włochy, LL) – Zachary Svajda (Stany Zjednoczone, WC) 3:6, 6:7(5), 6:4, 7:6(4), 6:2

Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Andreas Seppi (Włochy) 6:1, 6:7(2), 6:4, 6:3

Juan Ignacio Londero (Argentyna) – Sam Querrey (Stany Zjednoczone) 3:6, 6:1, 7:6(3), 7:5

Gregoire Barrere (Francja, Q) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 7:6(4), 6:4, 4:6, 6:7(5), 7:6(2)

Dominik Koepfer (Niemcy, Q) – Jaume Munar (Hiszpania) 6:4, 7:6(2), 5:7, 7:5

Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) – Elliot Benchetrit (Francja, Q) 4:6, 6:2, 6:3, 6:0

Pablo Cuevas (Urugwaj) – Jack Sock (Stany Zjednoczone, WC) 6:4, 7:5, 7:6(5)

Yoshihito Nishioka (Japonia) – Marcos Giron (Stany Zjednoczone, WC) 3:6, 6:4, 6:4, 6:4

Ricardas Berankis (Litwa) – Jirzi Vesely (Czechy, Q) 4:6, 7:6(4), 3:6, 7:6(4), 6:4