Federer wróci na Wimbledon w nowej roli?

/ Artur Kobryn , źródło: tennis365.com, foto: AFR

Roger Federer od kilku miesięcy prowadzi życie tenisowego emeryta. W tym czasie Szwajcar nie pojawił się na żadnym z turniejów, ale niebawem może się to zmienić. Bardzo możliwy jest jego powrót na korty Wimbledonu w zupełnie nowej roli.

Zakończenie kariery przez Rogera Federera było jednym z największych tenisowych wydarzeń ubiegłego roku. Emocjonalne pożegnanie Szwajcara podczas rozgrywek o Puchar Lavera zapisało się w pamięci wielu kibiców. Od tego momentu poświęca swoją uwagę przede wszystkim życiu rodzinnemu. Od czasu do czasu pojawia się także na imprezach swoich sponsorów, czy wybranych wydarzeniach kulturalnych.

Federer nie określił, czym konkretnie chciałby się zajmować na tenisowej emeryturze. Zaznaczał jednak, że chciałby być dalej związany z ukochaną dyscypliną. – Nie mogę doczekać się tego, co przyniesie przyszłość. Chciałbym przekonać się w jaki sposób mogę być dalej związany z tenisem. Chcę zobaczyć jak to się wszystko potoczy. Wydaje mi się, że w tenisie nie ma tak wielu zajęć po zakończeniu kariery jak w piłce nożnej czy golfie. Można zostać trenerem lub komentatorem – mówił Szwajcar.

Aktualnie wydaje się, że 41-latek z Bazylei jest bliski spróbowania swoich sił jako komentator i analityk. Z doniesień medialnych wynika, że otrzymał propozycję pracy w tej roli podczas tegorocznego Wimbledonu i prowadzi zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Federer miałby relacjonować najważniejsze wydarzenia tej imprezy dla brytyjskiej stacji BBC. Możliwy jest również scenariusz, że wzorem Johna McEnroe będzie współpracował też zamiennie z amerykańskim ESPN.

Federer jest rekordzistą pod względem wygranych singlowych turniejów na kortach Wimbledonu. W swoim dorobku ma osiem triumfów. Ostatni mecz na londyńskich trawnikach rozegrał w lipcu 2021 roku. Jego pogromcą w fazie ćwierćfinałowej został Hubert Hurkacz.