Federer z dziesiątym tytułem

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Halle stało się pierwszym miastem, w którym Roger Federer wywalczył dziesięć singlowych turniejów ATP. W tegorocznym finale Szwajcar okazał się lepszy od Davida Goffina, zwyciężając w dwóch setach. Był to jego trzynasty finał tego turnieju.

Pierwszy tytuł w Halle Roger Federer zdobył szesnaście lat temu, gdy w finale pokonał Nicolasa Kiefera. Później wygrywał tam jeszcze ośmiokrotnie – dziewięć razy triumfował również jedynie w domowym turnieju w Bazylei. Niewiele brakowało, aby jubileuszowe, dziesiąte zwycięstwo Szwajcar świętował już dwanaście miesięcy temu, lecz wówczas okazał się słabszy od Borny Ćoricia.

W tym roku finałowym rywalem Federera był David Goffin. Z Belgiem turniejowy numer jeden grał wcześniej ośmiokrotnie. Wygrał siedem razy (w tym w ćwierćfinale turnieju w Halle w 2016 roku), raz niespodziewanie zwyciężył Goffin. Była to jednak wygrana bardzo prestiżowa, bo miało to miejsce w półfinale ATP Finals 2017.

Początek spotkania finałowego był bardzo zacięty, a w piątym gemie Federer znalazł się w sporych tarapatach. Przy serwisie Szwajcara zrobiło się bowiem 0-40, lecz rywal nie wykorzystał szansy na przełamanie – najpierw zepsuł return, potem dwa razy przestrzelił z forhendu i turniejowy numer jeden utrzymał podanie. Poza tym nie mieliśmy ani jednego break pointa i wszystko rozstrzygnęło się dopiero w tiebreaku. W nim Federer okazał się już zdecydowanie lepszy i zwyciężył 7-2.

Druga odsłona to już całkowita dominacja Szwajcara. W gemie otwarcia Goffin walczył jak mógł, obronił w grze na przewagi dwa break pointy, lecz przy trzecim musiał skapitulować. Później Federer przejął już kontrolę nad wydarzeniami na korcie, dołożył dwa kolejne przełamania, wygrywając cały mecz 7:6(2), 6:1. Dzięki zwycięstwu w Halle Szwajcar ma już na koncie 102 turniejowe triumfy, a 19 z nich odniósł na trawie. Został też drugim tenisistą po Rafaelu Nadalu, który zwyciężał co najmniej dziesięciokrotnie w jednym turnieju ATP Tour.


Wyniki

Finał singla:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – David Goffin (Belgia) 7:6(2), 6:1