Ferrero porównuje Alcaraza do Dżokovicia i Federera

/ Dominika Opala , źródło: www.atptour.com /własne, foto: AFP

Carlos Alcaraz zadebiutował w ATP Tour w lutym podczas Rio Open. 16-letni Hiszpan pokonał wówczas Alberta Ramosa-Vinolasa i został najmłodszym zawodnikiem, który wygrał mecz w turnieju rangi ATP 500. Juan Carlos Ferrero, którego podopiecznym jest młody hiszpański talent, opowiada w rozmowie z portalem ATPTour.com o postępie, jaki wykonał nastolatek, dyscyplinie i kogo przypomina mu styl gry Alcaraza. 

Carlos Alcaraz dał się poznać szerszej tenisowej publiczności w tym roku podczas turnieju w Rio de Janeiro. Wcześniej Hiszpan występował w imprezach rangi Futures i challengerach, dlatego też występ w Brazylii był jego debiutem w głównym cyklu.

W pierwszej rundzie 16-latek z Murcii pokonał dwa razy starszego Alberta Ramosa-Vinolasa i tym samym został najmłodszym zawodnikiem, który wygrał mecz w turnieju rangi ATP 500, a także najmłodszym Hiszpanem z wygranym pojedynkiem w ATP Tour od czasu Rafaela Nadala w 2002 roku.

Ramos-Vinolas to doświadczony tenisista, który na swoim koncie ma wiele sukcesów, jak choćby ten z 2017 roku, kiedy dotarł do finału Mastersa w Monte Carlo. Alcaraz zaskoczył jednak starszego kolegę i wytrzymał trudy spotkania – On zawsze rywalizował ze starszymi zawodnikami, więc jest do tego przyzwyczajony – ocenia Juan Carlos Ferrero, trener nastolatka. – Oczywiście ważne dla niego, że poprawił się fizycznie. Dlatego może „być w meczu” ponad trzy godziny i grać przeciwko starszym od siebie.

Triumfator Roland Garros 2003 poznał Alcaraza, gdy ten miał 14 lat i grał w jednym z turniejów odbywających się w Akademii Juana Carlosa Ferrero – Pamiętam go, jak rywalizował w imprezie rangi Futures i zdobył pierwszy rankingowy punkt. Poszedłem zobaczyć kilka meczów, bo słyszałem, że młody chłopak gra na niezwykle dobrym poziomie w wieku 14 lat – wspomina były lider rankingu.

Ferrero charakteryzuje styl gry Alcaraza jako agresywny, oparty na grze blisko linii końcowej – On nie jest typowym graczem, który lubi grać tylko na kortach ziemnych. Uwielbia korty twarde i trawiaste – opisuje „Mosquito”. – Kiedy pierwszy raz go zobaczyłem, sądziłem, że najwyższy poziom gry osiągnie na mączce. Jednak z czasem poprawił się na innych nawierzchniach i myślę, że na hardzie może być jeszcze lepszy. Uwielbia też kończyć wymiany przy siatce – dodaje.

Wydawać by się mogło, że naturalnym jest porównanie Alcaraza do Rafaela Nadala, jednak Ferrero ma inne zdanie – Jeśli miałbym go do kogoś porównać pod względem stylu gry, to byłby to Novak Dżoković albo Roger Federer. Oni lubią być agresywni z końca kortu i potrafią kończyć wymiany przy siatce – przyznaje 40-letni Hiszpan.

Ferrero wyznaje, że jego podopieczny często słyszy opinie „będziesz następnym Rafaelem Nadalem”, ale ludzie wokół nastolatka starają się, aby nie wywierało to na nim za dużej presji, a także żeby nie popadał w samo zachwyt – Carlos jest do tego przyzwyczajony i idzie swoją drogą, ciężko pracuje na własną karierę – zapewnia trener nastolatka. – Takie porównania będą się pojawiać, ponieważ już dawno nie było w Hiszpanii tak młodego zawodnika, który grałby na takim poziomie. Ale zespół wokół niego robi wszystko, by niwelować tę presję, uspokajać go, normalizować sytuację.

Ferrero został także zapytany o to, czy gra mecze przeciwko Alcarazowi – Odbijałem z nim wiele razy, graliśmy też kilka meczów, żeby dobrze się razem bawić. Jestem na korcie każdego dnia i widzę różnicę, jak bardzo się poprawił od ostatniego roku – ocenia finalista US Open 2003. – Fizycznie jest o wiele silniejszy, ale największej poprawie uległa jego gra mentalna.