Gabaszwili zawieszony za doping. Koniec kariery?

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: AP, własne, foto: AFP

Tejmuraz Gabaszwili został zawieszony na 20 miesięcy ze względu na naruszenie przepisów antydopingowych. Rosjanin zaakceptował karę i nie zamierza się odwoływać. Bardzo możliwe, że dla 36-latka będzie to oznaczać koniec kariery.

W czerwcu podczas turnieju rangi Challenger w Kazachstanie pobrano od Tejmuraza Gabaszwiliego próbkę, która dała pozytywny wynik w teście antydopingowym. W organizmie Rosjanina znajdował się furosemid. Jest to środek dopuszczalny w użytku medycznym, lecz zabroniony w sporcie, ponieważ może ukrywać obecność innych niedozwolonych substancji.

ITF nałożył na niego karę 20 miesięcy zawieszenia. Nie jest to wysoki wyrok. Jego długość uwarunkowano tym, że Gabaszwili zażył furosemid tylko raz i „nie odniósłby korzyści z jego zastosowania w późniejszych turniejach”. Jednakże biorąc pod uwagę, że Rosjanin ma już 36 lat, taka kara może skłonić go do zakończenia kariery. Prawdopodobnie sam jest z tym pogodzony, jako że nie zdecydował się na żadne środki odwoławcze.

Pochodzący z Gruzji Rosjanin profesjonalną karierę rozpoczął 20 lat temu. W rankingu ATP najwyżej wspiął się na 43. miejsce w lutym 2016 roku. Rok wcześniej odniósł swój jedyny turniejowy triumf. W deblu w Houston zwyciężył u boku Litwina Ricardasa Berankisa. Poza tym raz przegrał w finale zawodów tej samej rangi. W 2007 roku w parze z Chorwatem Ivo Karloviciem w Indianapolis. W zawodach wielkoszlemowych jego największym sukcesem była czwarta runda Roland Garros. Dochodził do niej w 2010 i 2015 roku. Aktualnie zajmuje 270. miejsce w rankingu singlistów.